Bandić: Janica i Ivica imat će Crveni spust!

11.12.2001.
u 00:00

* Dosta mi je procjena nestručnih ljudi! Jezero, kao i sve instalacije, napravljene su po propisu i nacrtima! - opovrgnuo je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić stručni tim koji je još 1995. godine procijenio da bi akumulacijsko jezero trebalo imati zapreminu 25.000 do 30.000 četvornih metara. A sljemensko ima 4000...

Crveni spust na Sljemenu cijele zime pokriven umjetnim snijegom! Skijanje bez obzira na količinu padalina! Smiješno je čuditi se takvim najavama, jer je to u cijelom svijetu već normalna stvar. Ali, ne i na Sljemenu.

Ipak, može li se vjerovati zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, s kojim smo razgovarali početkom prosinca, tako će, napokon, biti i na zagrebačkom skijalištu.

Zbog loših vremenskih uvjeta i kašnjenja s isporukom opreme, projekt umjetnog zasnježenja dvaput je odgađan, no gradonačelnik je zadnji put pred Janicom i Ivicom Kostelić obećao:

- Od sada ćete imati Crveni spust za trening.

Umjetno jezero - premalo?

Druga faza gradnje postrojenja za proizvodnju umjetnog snijega, koja je počela u rujnu ove godine, stajala je dva milijuna i 200 tisuća njemačkih maraka. Uz Crveni spust postavljeno je osam statičnih topova, a u podnožju su montirana još četiri pokretna snježna topa. Na dnu Crvenog spusta sagrađene su kompresorska i crpna stanica za umjetno zasnježenje, a na vrhu Medvednice, uza staro akumulacijsko jezero, montirana je strojarnica s visokotlačnom pumpom. Prema mišljenju nekih stručnjaka, baš bi staro akumulacijsko jezero, koje pri postavljanju nove opreme nije proširivano, moglo biti problem. Naime, prema studiji koju je na zahtjev Gradskog poglavarstva još 1995. godine izradio Športprojekt d.o.o. utvrđeno je da akumulacijsko jezero mora imati zapremninu od 25 do 30 tisuća prostornih metara da bi snježni topovi mogli raditi bez problema. U jezero, međutim, stane samo 4000 prostornih metara vode! Sedmina...

- Vode je u jezeru sasvim dovoljno za zasnježenje, pa nemamo 70 kilometara staza - poigrao se stručnjaka gradonačelnik Bandić i dodao: - Dosta mi je prigovora nestručnjaka da se posao radi loše! Sve je napravljeno profesionalno, po propisima.

Rokovi stalno pomicani

Kada se potkraj rujna ove godine krenulo u projekt postavljanja snježnih topova, rok za završetak radova predviđen je za 20. studenoga. No, brzo se vidjelo da će taj rok biti probijen, pa je određen rezervni rok - 1. prosinca. Ali, topovi nisu proradili ni početkom prosinca.

- Ugovor o isporuci opreme dogovorili smo s Kesserom - najjačom njemačkom tvrkom u tom poslu. Zvuči nevjerojatno, ali elektromotor koji su nam trebali isporučiti bio im je ukraden... - objasnio je gradonačelnik razloge kašnjenja.

Sistem umjetnog zasnježivanja s 12 novih snježnih topova moći će raditi samo ako se poklopi nekoliko meteoroloških uvjeta. Temperatura zraka mora biti ispod nule, voda u akumulacijskom jezeru ne smije biti zaleđena, a vlažnost zraka treba biti 40 posto. Ako je vlage više od 70 posto, snježni topovi bi umjesto snijega izbacivali kristaliće, a ako se ne ispune prva dva uvjeta snijeg se uopće ne bi moglo napraviti.

- Ove smo godine na Sljemenu otvorili skijašku sezonu prije svih drugih skijališta u Europi! Dok je bilo snijega, dnevno smo znali imati između 1000 i 1500 skijaša - rekao je direktor trgovačkog društva Sljeme-Medvednice Drago Žiljak. A nama se učinilo da je ipak malo napuhao brojku.

Piše Lari LULIĆ

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije