U procjeni oko domaćinstva Europskih igara u Splitu smo se vodili prvenstveno analizom elaborata koji nam je dostavljen od strane HOO-a, a ukupni troškovi organizacije premašuju 60 milijuna eura, dok bi tek 2.8 milijuna eura od svih troškova bilo usmjereno na sportsku infrastrukturu u Splitu, kazala je za HINU ministrica sporta i turizma Nikolina Brnjac.
Split je bio kandidat za održavanje četvrtog izdanja Europskih igara 2027. godine, a splitski gradonačelnik Ivica Puljak je u četvrtak na sjednici Gradskog vijeća prozvao Vladu da je uskratila jamstva za organizaciju ove sportske manifestacije.Europske igre su se dosad održale u Bakuu, Minsku i Krakovu ove godine, radi se o natjecanju u manje atraktivnim sportovima, no značajne su ipak jer je u nekim sportovima moguće ostvariti normu za odlazak na Olimpijske igre.
GALERIJA Sinkovićima sedmo europsko zlato: 'U finišu smo psihološki slomili Talijane'
"Sufinanciranje troškova održavanja jednog takvog natjecanja potencijalno bi usporilo i daljnji rast ulaganja u sve naše prioritete koje sam navela. Otklanjam zlonamjernu i lažnu tezu koju plasiraju pojedinci, a to je da je Vlada RH uskratila jamstva za domaćinstvo jer želi ”sabotirati Split” ili još gore, zato jer ”ne voli Split”?! To je narativ splitskog gradonačelnika, čiji je model upravljanja Splitom u cijelosti razotkriven, a on pokazuje nervozu zbog katastrofalnih rezultata njegove vlasti i političke garniture. Svi kapitalni projekti koji se realiziraju u Splitu, događaju se upravo zbog podrške Vlade Andreja Plenkovića i nadležnih resora. A ako se vratim na Europske igre, prema saznanjima koje imamo od organizatora prošlih Igara koje su održane u Poljskoj troškovi su na kraju narasli puno više nego su oni predviđali i približili se čak 150 milijuna eura, a niti interes gledatelja, kao i sponzora, nije opravdao očekivanja. Ne sumnjam da bi naši organizatori napravili izvrstan posao, međutim u ovom trenutku smo procijenili kako ćemo sredstva usmjeriti daljnjem osnaživanju sustava ciljano prema našim prioritetima, jer proračunskih sredstava za sve nažalost nema", kazala je ministrica Brnjac, koja je naglasila kako je Vlada do sada uložila gotovo 9 milijuna eura u sportske manifestacije i sportsku infrastrukturu upravo u Gradu Splitu i po tome je Split među županijskim središtima koja su posljednjih godina najviše profitirala od ulaganja iz državnog proračuna u području sporta.
VEZANI ČLANCI:
"Uz osiguravanje financijske potpore za obnovu Poljuda, koji je proglašen građevinom od nacionalnog interesa, Vlada je u ovoj godini u Splitu s pola milijuna eura poduprla i održavanje Davis Cupa, prošle godine Europsko prvenstvo u vaterpolu s 2.5 milijuna eura, a s isto toliko i održavanje kvalifikacijskog košarkaškog turnira za Olimpijske igre u 2021. godini. Isto tako, sufinancirali smo s milijun eura i postavljanje balona na bazenu na Zvončacu, a sa 100.000 eura i obnovu parketa na Gripama te sanaciju teniskih terena na Firulama. Uz to, s više od milijun eura sufinancirano je i 80 programa lokalnog sporta i programa Hrvatska pliva".
Govorite samo o Splitu, a što je s ostatkom Hrvatske?
"Kada govorimo općenito o velikim natjecanjima diljem Hrvatske u sljedeće dvije godine je planirana potpora nizu natjecanja od strane Vlade RH, od europskih prvenstava u judu i hrvanju, do Svjetskog prvenstva u rukometu, a tu ne računam ono što je već od ranije u planu, kao što je Svjetsko prvenstvo u reliju, koje sufinanciramo već protekle tri godine te niz drugih velikih natjecanja, koje putem natječaja kontinuirano sufinanciramo svake godine, poput ATP u Umagu, Hanžekovićevog memorijala ili biciklističke utrke Cro Race. Ukupno je bilo čak 110 takvih natjecanja koje smo sufinancirali do sada te ćemo ih sigurno nastaviti podupirati i u budućnosti".
Ministrica je podsjetila da će se uskoro navršiti godina dana od kada je u Hrvatskom saboru usvojen novi Zakon o sportu, koji je stupio na snagu s prvim danom ove godine. Najavljivano je kako će novi Zakon donijeti niz noviteta koji će poboljšati sustav sporta i omogućiti nove uvjete.
VEZANI ČLANCI:
"Mislim da svi možemo biti zadovoljni dosadašnjim rezultatima Zakona. Sjećam se kako su se na raspravi u Hrvatskom saboru čule kritike kako su neke mjere dobro zamišljene, ali je potrebno donijeti Pravilnike kako bi zaživjele propisane prednosti i poboljšanja. Zbog toga mi je izuzetno drago da su gotovo svi pravilnici stupili na snagu, pa, između ostalog, već oko 2.000 vrhunskih sportašica i sportaša ostvaruje pravo na stipendiju, naši vrhunski treneri na trajnu naknadu, a sportaši I. kategorije na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Posebno bih istaknula vrlo važan pravilnik o javnim potrebama u sportu na temelju kojega ćemo uskoro raspisati javni poziv za organizaciju velikih sportskih natjecanja te izgradnju i obnovu sportske infrastrukture u sljedećoj godini. Time smo omogućili da svi organizatori natjecanja, gradovi i županije već u ovoj godini mogu znati koliku će imati pomoć države u realizaciji svojih projekata u sljedećoj godini".
Pred nama su u sljedećoj godini nove Olimpijske igre, kojima je domaćin Pariz. Kakva su vaša očekivanja?
"Naše sportašice i sportaši nas nikada do sada nisu razočarali i sigurna sam da će i u Parizu biti uspješni. Nama je važno da smo im kao Vlada, kako je neki dan istaknuo i predsjednik HOO-a Zlatko Mateša, omogućili optimalne uvjete da se mogu u miru pripremati za Pariz te se nadam da će što više njih ispuniti svoj san i prije svega se plasirati na Igre, a onda i tamo postići rezultate kakve žele. Nedavno sam imala priliku čestitati Tinu Srbiću i njegovom timu, koji se prije 10-ak dana kvalificirao u Pariz i uistinu sam svaki puta zadivljena predanošću naših vrhunskih sportaša. Zato sam sigurna kako ćemo u 2024. opet imati slatke brige oko pripremanja dočeka i proslave naših medalja", zaključila je ministrica.
VIDEO Dalić: Nikad nismo bili ovako loši. Livaja mi nije odgovorio na poruku
Blablabla…