Hrvatska si je remijem protiv Slovačke (2:2) zakomplicirala situaciju u skupini jer Rusi imaju vodeću poziciju, no nekako je sve ionako ostalo isto jer jasno je da bi u svakom slučaju posljednji dvoboj odlučio o prvom mjestu. Ili o odlasku u dodatne kvalifikacije...
Tek se promijenilo to što Hrvatska više nema komfor kalkuliranja, odnosno igre na remi protiv Rusije 14. studenoga koja ima tu blagu prednost. Ako je iskoristi, vatreni će završiti drugi i onda slijedi nimalo zahvalan nastavak kvalifikacija.
U njima će sudjelovati ukupno 12 reprezentacija, deset drugoplasiranih po skupinama i dva pobjednika skupina Lige nacija koji nisu već osigurali Katar, s tim da prednost imaju oni koji bolje kotiraju po rankingu tog natjecanja.
Ako gledamo trenutačnu situaciju, drugi u skupinama su neki velikani i općenito neugodni potencijalni suparnici kao Portugal, Švicarska, Ukrajina, Češka, Škotska, Norveška, Albanija, Rumunjska i Poljska, a zasad iz Lige nacija tu mogućnost ima Bosna i Hercegovina.
Iako među ovim reprezentacijama ima onih koje bi bilo tko odmah prihvatio kao protivnike, ima i onih koje bi svaki izbornik na svijetu želio izbjeći.
Također, treba naglasiti i da Portugal ima sve u svojim rukama. Srbija je na bod više, ali s utakmicom više. Albanci imaju pak bod više od Poljaka, ali baš danas igraju s njima i mogli bi ili osigurati drugo mjesto ili ga izgubiti.
Zanimljiv je i format tih dodatnih kvalifikacija koje će se održati 24. i 25. ožujka, a potom i 28. i 29. ožujka. Riječ je o mini-turniru, ili bolje rečeno tri mini-turnira. Jer, po četiri reprezentacije bit će na svakom, odigrat će polufinale i potom pobjednici polufinala finale. Ždrijeb će odlučiti tko igra s kim i tko se potom s kim "križa" u finalu.
Dakle, nimalo jednostavan zadatak, pobijediti dvije reprezentacije u dvije utakmice. Ali, svakako je uzbudljiviji format od dosadašnjeg, gdje se igralo dvaput s jednom reprezentacijom.
Otkad su Norveška, Albanija, Škotska ili Rumunjska velikani?