U Šibeniku i okolici obilježava se obljetnica Rujanskoga rata i bitke za Šibenik, u kojoj su hrvatski branitelji u rujnu 1991. porazili daleko nadmoćnije srpske agresorske snage, predvođene ratnim zločincem Ratkom Mladićem. Bila je to prekretnica u ratu i za slobodu i jedna od najvažnijih pobjeda hrvatskih branitelja jer je bila presudan poticaj ostatku zemlje da se nastavi braniti.
Bitka za Šibenik u Domovinskom ratu počela je na današnji dan prije 31 godinu u 17.57 sati oglašavanjem znaka zračne opasnosti za grad Šibenik, a u 18.51 sati oglašena je zračna opasnost za cijelu tadašnju Općinu Šibenik.
Šibenik je napadnut tenkovima, brodovima i avionima, a obranio se zahvaljujući srčanosti branitelja na Šibenskom mostu, postavljanjem topničkih bitnica na položaje oko grada te zauzimanjem vojarni JNA u Zečevu i na otoku Žirju. Tako je spriječeno presijecanje Hrvatske na dva dijela. Slabo naoružani, ali hrabri branitelji uspjeli su zaustaviti oklopljenu kolonu jugovojske koja je s mosta imala cijeli Šibenik na dlanu. Na istim mjestima, 31 godinu kasnije, navijači Šibenika su velikom bakljadom odali počast braniteljima poginulima u rujnu '91 i tijekom Domovinskog rata, svima koji su u tih sedam dana, koliko je trajala bitka za Šibenik, branili Hrvatsku, te svojim građanima koji su pretrpjeli strahotu i razaranja, ali se nisu predali.
Baklje su gorjele na brdu Smričnjak pokraj Šibenika, na mostu te na Žirju, najudaljenijem otoku šibenskog područja s kojeg je topovima deblokirana šibenska luka.
Na današnji datum 1991. godine u popodnevnim satima 9. kninski korpus JNA na čelu s Mladićem krenuo je nakon Drniša u daljnji prodor prema Šibeniku kako bi se Hrvatska presjekla na dva djela. Uz potporu pobunjenih Srba i jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva i jugoslavenske ratne mornarice Mladić je računao i na garnizone JNA u samome Šibeniku.
Agresorskoj vojsci suprostavili su se malobrojni i slabo naoružani pripadnici policije, 113. šibenske i 4. gardijske brigade.
Neprijatelj je u napad krenuo iz dva smjera - preko Čiste Male, Gaćeleza i Zatona, te iz Drniša. Iz prvog smjera napada kninski korpus probio je prvu crtu obrane i zaustavio se na šibenskom mostu odakle mu je Šibenik bio na dlanu. Drugi dio korpusa doživio je težak poraz od strane hrvatskih branitelja u Pakovu Selu pa se u rasulu povukao prema Žitniću.
Idućih tjedan dana Šibenik je proživljavao pakao. Ipak na kraju je hrvatska vojska izvojevala pobjedu. Šibenska je bitka bila iznimno strateški važna, jer su se morali obraniti Šibenski most, grad Šibenik i položaji na Jadranskoj magistrali. Da je agresor zauzeo neke od tih lokacija, južna Hrvatska bila bi ispresijecana na par manjih ili većih džepova, čime bi došla u vrlo tešku situaciju za obranu. O tome je u knjizi Samo istina objavljenoj ekskluzivno u izdanju Večernjeg lista detaljno pisao general Rahim Ademi, a ovdje možete pročitati dio tekstova iz njegovog ratnog dnevnika koji je izazvao veliko zanimanje.
Svaka čast, hvala Vam!!!