Poljska nogometna reprezentacija tri puta je do sada igrala protiv Hrvatske na našemu tlu – 1996. godine u Rijeci, te 1998. i 2024. u Osijeku – ali to nisu bila njezina jedina gostovanja unutar hrvatskih granica. Rijetki će se, naime, sjetiti kako je poljska reprezentacija jednom ovdje igrala i prijateljsku utakmicu s reprezentacije Jugoslavije, i to u – Borovu Naselju! Datum: 26. travnja 1980. godine.
Da, zvuči pomalo nevjerojatno, kako se izabrana vrsta Jugoslavije odlučila tada moćne Poljake - ne ugostiti u Beogradu, Zagrebu, Splitu, Sarajevu ili Ljubljani - nego baš u naselju na području grada Vukovara, na stadionu NK Borovo, tada člana hrvatske republičke lige, odnosno trećega ranga natjecanja u Jugoslaviji.
Pojašnjenje smo potražili kod poznatog vukovarskog nogometaša, nekadašnjega vratara Borova, Ivice Miše (67), brata Hajdukove legende Ante Miše.
- Ta je utakmica igrana u Borovu u povodu obilježavanja 60. obljetnice Drugoga kongresa Socijalističke radničke partije Jugoslavije, održanoga 1920. godine u Vukovaru. Za sve nas u Vukovaru, osobito za nas nogometaše Borova, bio je to veliki doživljaj. Pazite, u toj utakmici za Poljsku je nastupio najbolji strijelac Svjetskog prvenstva 1974., glasoviti Lato! – kazao nam je Ivica Miše, pa nastavio:
- Sponzor utakmice bila je tvornica Borovo, pa se dobro sjećam kako je za tu prigodu na našemu stadionu bila postavljena nova montažna tribina, travnjak je također bio novi. Stadion je bio pun, deset tisuća gledatelja. Na žalost, te tribine na stadionu u Borovu Naselju više nema. Ona je za vrijeme okupacije Vukovara demontirana, a priča se kako ju je jedan moj nekadašnji suigrač iz Borova srpske nacionalnosti prodao Bačkoj Palanki. Danas na tom stadionu u Borovu Naselju igra vodeći drugoligaš HNK Vukovar 1991.
Utakmice Jugoslavija – Poljska 2:1 živo se sjeća još jedan nekadašnji nogometaš Borova, Slavko Baketa.
- Imao sam tada 19 godina, tu sam godinu igrao standardno u prvoj momčadi Borova, pa smo mi igrači za utakmicu Jugoslavija – Poljska dobili plastične stolce i gledali smo je s atletske staze. Sjećam se i kako je nogometaš Budućnosti Ante Miročević postigao dva pogotka (strijelac za Poljake bio je Janusz Sybis, nap.a.) – kaže Baketa, nekada suigrač Siniše Mihajlovića, tada tinejdžera, u Borovu.
- Kada sam se u Borovo vratio iz Osijeka, pričali su mi kako ima jedan strašan mali ovdje; „Vidjet ćeš, čudo od igrača”. Miha je tada imao 17 godina, junior koji je igrao za prvu momčad, i čim sam ga vidio na terenu, toga časa sam znao: „To je igrač!”. Skupa smo proveli dvije godine, bili smo jako bliski, pa mi se jednom i povjerio. Bio je razočaran što ga Dinamo nije uzeo nakon što je izvrsno igrao za njih na juniorskom turniru u Njemačkoj. Požalio mi se: „Uzeli su Radmila Mihajlovića, Ćiro me nije želio”. Bilo mu je žao, makar sam znao da je već tada navijao za Zvezdu. U njihovoj kući samo je Sinišina majka navijala za Dinamo – dodao je Baketa.
Kako ste 1980. doživjeli utakmicu Jugoslavija – Poljska?
- Spektakl je to bio, kao i kada se danas bilo gdje pojavi hrvatska reprezentacija. Taj posjet od deset tisuća ljudi u Borovu nikada nije nadmašen. Sjećam se da je cijeli tjedan prije te utakmice padala kiša, te da je prestala baš pred utakmicu. Teren je bio odličan, Borovo je tada imalo jedan od najboljih travnjaka u Jugoslaviji. Sada nije ni izbliza takav, šteta – ističe Baketa.
Na žalost, hrvatska reprezentacija nikada nije igrala u Vukovaru?
- Da, svima nam je žao zbog toga, Vukovar je ipak hrvatski simbol. Sigurno postoji volja u Savezu za tim, i vjerojatno bi se to i dogodilo da imamo bolji stadion, bolje uvjete. Eto, čak ni mlada reprezentacija nije ovdje nastupila – zaključio je Slavko Baketa.
Za reprezentaciju Jugoslavije protiv Poljske u Borovu nastupili su: Dragan Pantelić (Radnički Niš), Zoran Vujović (Hajduk), Milan Jovin (C. zvezda), Mišo Krstičević (Hajduk), Boro Primorac (Hajduk), Vladimir Matijević (Velež), Vladimir Petrović (C. zvezda), Ante Miročević (Budućnost), Zlatko Vujović (Hajduk), Nikica Klinčarski (Partizan), Safet Sušić (Sarajevo).
S te je utakmice za Večernji list izvještavao novinarski doajen, dugogodišnji urednik Sporta u Večernjaku, pokojni Darko Draženović.
„Jugoslavenska nogometna reprezentacija izborila, u igri s poljskom selekcijom, desetu uzastopnu pobjedu” – stajalo je u nadnaslovu novinskog izvješća, naslov je bio „Rezultat ispred igre”, a sve je pojašnjeno u podnaslovu: „Borovska utakmica protekla je i u taktičkom nadmudrivanju, u očekivanju pogreške protivnika, pa bi – kako je rekao trener Jerković – da se radilo o boksačkom meču, sudac sigurno opomenuo protivnike zbog izbjegavanja borbe”.
Dražan Jerković, tada trener reprezentacije Jugoslavije, odnosno prvi asistent izbornika Miljana Miljanića, 1990. godine postao je prvi izbornik hrvatske nogometne reprezentacije.
>> Pogledajte tetovaže vatrenih
@Demigodessnixie, pa i ti si živeo u toj državi ili makar roditelji. Ili misliš da je Hrvatska sletela iz kosmosa.