Prema nekim podacima kladi se oko pola milijuna Hrvata. Za mnoge je klađenje tek bezazlena zabava, no ima i brojnih slučajeva kada klađenje postaje opasna ovisnost.
- Ovisnici o klađenju su oni koji se žudnji za klađenjem ne mogu othrvati u svakodnevnom životu - pojašnjava gdje je razlika između zabave i ovisnosti zagrebački psihijatar dr. Gordan Makarić. Takvi su često suočeni s ružnim posljedicama, prate ih problemi u obitelji, često im je i egzistencija ugrožena zbog financijskih nedaća u koje upadaju. Prate ih dugovi, nerijetko su im i kamatari za vratom. Takve stalno prati misao kako će ih baš ovaj put sreća pomaziti, kako će novim ulaganjem - koje će ovaj put "sigurno" donijeti dobitak - uspjeti riješiti prethodne gubitke iz kladionice.
- Ovisnost o kocki, a klađenje se može svrstati u tu kategoriju, psihološki je poremećaj koji zahtijeva liječenje. Potreba za hazardnim igrama u svakodnevici svrstava se u prisilne radnje - ističe dr. Makarić.
Nerijetko, najbolje je za ovisnike bolničko liječenje. Na taj se način postiže takozvana početna apstinencija, a s druge strane ovisnik se izolira od mogućih posljedica koje nude kladiteljski gubici.
- Liječenje je u tim slučajevima kombinirano. Metoda je ciljana, pacijentu se objašnjava srž problema i pokušava se promijeniti način njegova ponašanja - kaže dr. Makarić. (zv)