ZAGREB - Ne bude li novih zapleta, novog bismo predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora (a i nove članove Vijeća) trebali doznati 16. listopada. Za taj je dan, naime, sazvana izvanredna izborna sjednica Skupštine HOO-a. Odlučeno je tako na jučerašnjoj izvanrednoj sjednici Skupštine, održanoj u zagrebačkom hotelu "Panorama", većinom glasova - 87 za i dva protiv.
Bio je to zapravo svojevrsni kompromis (možda kao klica budućeg zajedništva?) između prijedloga Antuna Vrdoljaka da se za izbornu sjednicu odredi rok koji propisuje Statut (između 40 i 60 dana) i nekih najava da bi se izborna sjednica mogla održati još jučer poslijepodne. Vrdoljakovu prijedlogu pariralo se objašnjenjem da se taj rok odnosi samo na slučaj redovitih izbora, a hitnom izboru (prijedlog o tome tek je poluglasno iznesen) suprotstavili su se članovi Skupštine koji nisu imali stav svojeg saveza o tome kome treba dati svoj glas, a takvih je bila većina. Također je napomenuto da Skupština najprije mora donijeti odluku o izborima, što je ona na kraju i učinila.
Prije toga članovi Skupštine s jednim glasom protiv prihvatili su ostavku dosadašnjeg predsjednika dr. Zdravka Hebela i članova njegova Vijeća. Na intervenciju Ivana Gorana Munivrane, predsjednik u ostavci odvojen je od članova Vijeća, ali i oni su dali ostavku nakon što je Luciano Sušanj, jedan od trojice dopredsjednika, kazao da bi "bilo časno da svi odemo s predsjednikom koji nas je birao".
Prilično je glatko prošao prijedlog radnog predsjednika Dina Klisovića, predstavnika Hrvatskog golfskog saveza, da datum razrješenja predsjednika i članova Vijeća bude dan kada će biti izabrana nova garnitura. Protiv toga prijedloga bio je samo Antun Vrdoljak, a time je pala u vodu i ideja o Povjerenstvu spasa. Jasno je, naime, da će do izbora novog čelništva HOO-om rukovoditi predsjednik i Vijeće u ostavci.
Samo za prihvaćanje dnevnog reda članovima Skupštine trebalo je više od dva sata, a tek ih je nakon toga Petar Turković upozorio da nisu odali počast preminulom glavnom tajniku Andriji Mijačiki, što su oni sa zakašnjenjem i učinili. Koplja su se najviše lomila oko toga tko će prije podnijeti izvještaj - predsjednik u ostavci ili predsjednik Nadzornog odbora. Prihvaćen je Vrdoljakov prijedlog, pa su članovi Skupštine najprije saslušali predsjednika Nadzornog odbora Ivana Jelenčića, a potom dr. Zdravka Hebela.
- Hrvatski olimpijski odbor je s minusom od 23 milijuna kuna gubitaš koji ne može sam pokriti gubitke - ustvrdio je Jelenčić.
- Hrvatski sport nije u krizi, a samo su momčadskim sportovima rezultati u silaznoj putanji. No, u krizi su međuljudski odnosi - kazao je dr. Hebel, napomenuvši da je ove godine manjak u blagajni za četiri milijuna manji i da trenutačno iznosi 19 milijuna.
U nizu verbalnih dvoboja između Hebela i Vrdoljaka svakako treba izdvojiti sljedeće Vrdoljakovo obraćanje članovima Skupštine.
- Hebel je sve pokrio tepihom ispod kojega se ništa ne vidi, pa ni to da HOO više od trećine proračuna troši na vlastito činovništvo i na čak 28 zaposlenih, među kojima su i trojica arhitekata. Pa toliko ih nema ni Arhitektonski biro. Nemojte tražiti da dulje govorim, jer ću se rasplakati kad vidim što su učinili od HOO-a, nekad ugledne institucije - kazao je elokventni Vrdoljak, objasnivši da onih šest milijuna izgubljenih propašću Glumina banke, koji mu se često stavljaju na dušu, nikada nisu bili novac nego samo "papiri" naslijeđeni od bivše Sofke.
Pa, iako je Vrdoljak najavio da će izborna sjednica zakazana za 16. listopada biti protustatutarna, na kraju je ipak prevladao opći stav da su donesene odluke dobar način za izlazak iz krize.
- Budimo ratoborni, ali ne između sebe. Okrenimo se prema Vladi i zatražimo sanaciju hrvatskog sporta. Ako su se sa 2,5 milijardi kuna mogla sanirati brodogradilišta, a sa 120 milijuna Riječka banka, sedam milijuna eura za sport bila bi samo kapljica u moru državnih troškova - rekao je dr. Slaven Letica i za taj prijedlog dobio pljesak velike većine članova Skupštine.
A. Filić