Gost Večernjakove televizije bio je Željko Pavličević (67), jedini hrvatski košarkaški trener koji je s dva hrvatska kluba bio klupski prvak Europe, ali nikad nije bio izbornik seniorske nam reprezentacije.
Razgovor smo započeli s detaljima Pavličevićeve životne avanture koja je nedavno sretno završila. Naime, radeći u Tripoliju, u najjačem tamošnjem klubu, hrvatski stručnjak zatekao se u vihoru libijskog građanskog rata pa je morao naglo napustiti tu zemlju. Kada su snage generala Haftara bombardirale zračnu luku u Tripoliju, našem stručnjaku i njegovu pomoćniku Luki Bujasu to je bio znak za hitni odlazak iz zemlje.
– Aerodrom je bio pogođen s dva projektila i odgođeni su svi letovi. Shvatio sam da više ne treba čekati u hotelu i vrlo brzo smo se organizirali. U 4.30 ukrcali smo se u kombi, bilo je to najbrže pakiranje u životu. To me podsjetilo na onaj srpski film "Tko to tamo peva".
– Između 10. i 13. ''checkpointa'' trebalo je pokazati putovnicu. Da nismo u sportu i u tom klubu, vjerujte da ne bismo izašli. Jedan čovjek nam je potpisao propusnicu, ali nam je rekao da nismo trebali dobiti dopuštenje za izlazak.
– Imali smo sreću što smo odmah reagirali. Pratim detaljno situaciju i vidim da je teška. Tu su veliki interesi jer je Libija bogata naftom.
Koliko u Libiji stoji benzin?
– Za dolar i nešto napuni se cijeli tank. Cijene su toliko niske da to ne možete vjerovati. No, ne postoji automobil koji nije malo udaren, a i pravila vožnje su neobična – rekao je Pavličević i dodao da će uspjeti naplatiti dio novca iz ugovora unatoč sukobu u Libiji.
– Libija je bila krasna, bogata zemlja. Dio naroda opet želi čvrstu ruku koja će vladati. U ostatku arapskih zemalja dogodili su se procesi koje ne bih komentirao, ali su naštetili tim zemljama.
A što je Pavličević rekao o danima u Japanu, o padu hrvatske košarke i najvećim hrvatskim igračima, pogledajte u videu.
Za vrijeme Gadafija je bio mir i spokoj i sigurnost svih , i domaćih i stranih. A onda donese mirotvorac , Nobelovac ,Obama ,zapadnu demokraciju.