Nema rukometnih trenera koji nešto znače na ovom svjetskom prvenstvu, poput Wilbeka, Rivere ili Oneste, koji nisu primijetili da Hrvatska iz godine u godine pronalazi neke nove klince u svom dvorištu. I to u dvorištu u kojem većina igra nogomet i košarku, sve češće i hokej na ledu.
Cilj je bio jasan
A ono što možda malo tko zna je činjenica da u ovom trenutku u inozemstvu imamo cijelu postavu mladih igrača koji igraju u najjačim europskim ligama. Oni tek kucaju na vrata seniorske reprezentacije. Tako u Španjolskoj brani Ašanin, u Njemačkoj brani Vukas, u Sloveniji, koja je danas među četiri najbolje svjetske reprezentacije, igraju Špelić (Maribor) i Slišković (Celje). U Švicarskoj imamo Mamića, a ovih dana je za francuski Nantes potpisao Stefan Vujić, najbolji strijelac hrvatske lige, koji je igrao za Poreč. Igra na mjestu srednjeg vanjskog i on bi uz Kaleba trebao nadomjestiti jednog dana Domagoja Duvnjaka. Kada su počele kadetske lige, prije 17 godina, trebalo je naći dobre trenere koji bi izdvajali talentirane igrače i koji su trebali osnovati selekcije za europska i svjetska natjecanja u mlađim dobnim kategorijama. S jasnim ciljem da ti dečki danas budu nositelji seniorske reprezentacije. Prvi takav trener bio je Vladimir Canjuga. S njim kao izbornikom osvojili smo europsko srebro, te svjetsko zlato i broncu u konkurenciji igrača do 18 godina. A znate li tko su bili glavni igrači na tim prvenstivma? Domagoj Duvnjak, Marko Kopljar i Ivan Čupić. Danas je ta trojka udarna u postavi Slavka Goluže.
– Mogli smo imati i jednu medalju više. Naime, za Svjetsko juniorsko prvenstvo u Makedoniji 2007. godine nisam mogao računati na igrače CO Zagreba jer su imali obveze u Ligi prvaka. Bez Kopljara, Gojuna, Štrleka i Duvnjaka, bili smo na kraju četvrti – prisjetio se Vladimir Canjuga te dodao:
Sustav je dobar
– Imamo dobar sustav, no nema ništa bez teškog rada u klubovima u tim mlađim selekcijama. To je rudarski posao i ne bi bilo loše kada bi država malo više ulagala u rukomet, a ne samo u nogomet. Ne treba zaboraviti da nisu samo naši seniori u svjetskom vrhu, to su i ostale naše mlađe kategorije. I kada je Goluža poveo brojne mlađe igrača na SP u Španjolsku pokazalo se to odličnim potezom – istaknuo je Canjuga.
Uz Canjugu se mlađim dobnim kategorijama u reprezentaciji bavio i Irfan Smajlagić koji je s kadetskom reprezentacijom osvojio europsko zlato u Estoniji, na natjecanju na kojem je Domagoj Duvnjak izabran za najboljeg igrača. Bilo je to 2006. godine, a godinu dana kasnije Slavko Goluža je s juniorskom reprezentacijom osvojio srebro na SP-u u Bahreinu. U posljednje tri godine mlađe reprezentacije vodi Silvio Ivandija.
Od Canjuge je naslijedio zlatne sa kadetskog SP-a u Tunisu (Marić, Stepančić, Šprem) i s novom generacijom (Kaleb, Ivić, Mandalinić Šebetić, Ašanin) osvojio je europsko zlato u Crnoj Gori i europsko srebro u Turskoj prošle godine. Od tih igrača koji su bili glavne zvijezde u mlađim kategorijama danas u završnici SP-a igraju šestorica.
Nakon što smo 2003. i 2004. osvojili zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Portugalu i Olimpijskim igrama u Ateni, Željko Kavran, tadašnji predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza, jednom je prilikom rekao:
– Za ove rezultate zaslužna je kadetska liga koja je počela 1996. godine. Kroz tu ligu prošlo je jako puno igrača i treneri su imali velik izbor da naprave dobre selekcije za mlađe reprezentacije.
>>Goluža: Ne smijemo sad plakati, idemo pobijediti Slovence
i linu su se događali ispadi, glupe izjave, ponekad i arogancija, ali je ipak bio gospodin sa nekakvom kulturom i veliki stručnjak.