Na Svjetskome prvenstvu u Saudijskoj Arabiji 2034 godine biti zabranjena prodaja alkohola navijačima, prenosi The Guardian. Neimenovani izvor je za britanski medij rekao da su poučeni iskustvom iz Katra odlučili da neće pritiskati tamošnje vlasti da dopuste dopuste prodaju piva na stadionima. Alkohol je u Saudijskoj Arabiji zabranjen od 1952. godine, a Fifa još uvijek nije zauzela javni stav o ovome pitanju.
U Katru je povlačenje vladajuće obitelji Al-Thani iz dogovora o prodaji piva na stadionima dovelo do uklanjanja desetaka tisuća bačvi s prostora stadiona. To Fifi nanijelo značajne financijske gubitke. Morali su isplatiti više od 48 milijuna eura odštete sponzoru, a na stadionima su mogli prodavati isključivo bezalkoholnu pivu i druga bezalkoholna pića. Obična je bila dostupna u Fifinoj fan zoni, no cijena za pola litre skočila je na čak 14.5 eura.
GALERIJA Armada napravila incident na Poljudu. Pogledajte kako su zapalili stolice u Jadranskom derbijuDakako, u desetak godina koliko dijeli od prvestva moguće je da će se stav o prodaji i konzumaciji alhokohola biti promijenjen. Guardianov izvor tvrdi da vlasti ne namjeravaju ublažiti propise. U Rijadu postoje trgovine za prodaju alkohola, no cilj njihovog otvaranja bilo je suzbijanje krijumčarenja kakvo se često razvija kod prohibicijskih politika i nije korak ka legalizaciji njegove prodaje.
Fifa i Saudijska Arabija su poprilično isprepletene, osobito na financijskoj razini. Državna naftna komapanija Aramco organizaciji plaća 387 milijuna eura u sklopu četverogodišnjeg sponzorskog ugovora, a Javni investicijski fond SA ulaže u streaming kompaniju DAZN koja bi platila čak 968 milijuna eura za globalna prava za prijenos Svjetskog klupskog prvenstva.
Saudijska Arabija je izabrana kao domaćin kada je nakon smanjivanja vremenskog okvira za kanidaturu ostala jedini kandidat. Fifa je vremenski okvir svela na svega mjesec dana, a istovremeno je promijenila pravila o infrastrukturi čime je natjecanje omogućeno zemljama za manje stadiona. Ubrzo su se oglasile organizacije za zaštitu ljudskih prava izrazivši zabrinutost zbog odnosa prema radnicima, ženama, raznim manjinskim skupinama. Saudijska Arabija pak tvrdi da će ovo natjecanje biti dio "procesa izvanredne transformacije" države te se obvezuju na "upravljanje rizikom i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja tijekom turnira".