Hrvatski rukometaši danas igraju četvrtfinalnu utakmicu Svjetskog prvenstva u Dohi, a ni Goal nije zaobišla rukometna ludnica. Zato vam donosimo nekoliko opisnih i statističkih usporedbi dva sporta.
U rukometu najčešće stradaju rame, skočni zglob i zglobovi među člancima prstiju. Također, česte su i ozljede meniska i Ahilove tetive, dok su od prijeloma najčešći prijelomi zgloba i čunjaste kosti šake. Kod nogometa su problematične ozljede mišića, posebno natkoljenice.
Kod igranja rukometa, a prema čovjekovoj masi, (prosječna!) potrošnja kalorija je 472 u jednom satu za osobu od 65 kg. Kod čovjeka od 75 kg, potrošnja iznosi 563 kalorije po satu, dok je kod čovjeka od 95 kg ona 690 kalorija po satu. U nogometu je potrošnja kalorija nešto veća. Iznosi su 590 po satu (65 kg), 704 (75 kg) te 863 (95 kg).
Rekord najjačeg izmjerenog udarca u rukometu drži Poljak Karol Bielecki kojem je na Olimpijskim igrama u Pekingu izmjerena brzina bačene lopte od čak 140 km/h. Hrvatski rukometaš Blaženko Lacković imao je zabilježen šut od 135 km/h.
U nogometu lopta ide još i brže. Svjetski rekord drži izvjesni Brazilac Ronny Heberson koji je u dresu Sportinga iz Lisabona jedan slobodan udarac opalio brzinom od čak 212 km/h.
>> Čitavi tekst pročitajte na portalu Goal.com
>> Poljaci, čuvajte se, znamo vam slabosti!