Bez Serene Williams, Marije Šarapove (neće je biti niti u Wimbledonu zbog ozljede) i s ranim ispadanjem Angelique Kerber, ovo je bio “otvoreni” Roland Garros. Znalo se da ćemo dobiti novu pobjednicu, samo je pitanje bilo tko će to biti.
Sreća prati hrabre: 54 vinera
I ukazala se Jelena Ostapenko, mlada tenisačica iz Letonije, prije Pariza tek 47. na WTA listi, koja čak i nije bila najbolja tenisačica svoje zemlje, nego je to Anastasja Sevastova (19.) koju je u trećem kolu izbacila naša Petra Martić. Sa samo 20 godina i dva dana Jelena je osvojila Roland Garros i tako oduševila teniski svijet.
Najmlađa je pobjednica u Bulonjskoj šumi još od 1997. godine kada je taj turnir s 19. godina i 300 dana osvojila naša Iva Majoli. Najmlađa svih vremena ipak je Monica Seles koja je 1990. godine osvojila Roland Garros sa samo 16 i pol godina!
Iako relativno neiskusna, pa iako dosad nije osvojila niti jedan turnir (čak ni onaj razine 125 kao što je bolski), Letonka rusko-ukrajinskog podrijetla hrabro se nosila u finalu, nije se predala niti kad je protiv Simone Halep izgubila prvi set i u drugom gubila sa 0:3. Iznimno agresivnom i napadačkom igrom (u finalu je pogodila čak 55 vinera) zadivila je teniski svijet. Napravila je, istina, i 54 neprisiljene pogreške, ali sreća prati hrabre. A Ostapenko ju je znala izazvati.
- Ne mogu vjerovati da sam pobjednica Roland Garrosa. Još mi se čini kao da sanjam i uopće ne znam kad ću shvatiti što sam napravila. U početku sam bila nervozna, ali tad sam rekla sebi “nemaš što izgubiti, samo se bori i uživaj”. Zaigrala sam agresivnije i meč preokrenula u svoju korist. Željela bih osvojiti i preostala tri Grand Slam turnira, ali znam da za to još moram proliti potoke znoja - kazala je Ostapenko koja će od ponedjeljka biti 12. tenisačica svijeta.
Otac joj je bio nogometaš
Djevojka iz Rige posebno je naravno oduševila svoje Letonce. U glavnom gradu Rigi finale su na velikom ekranu na najvećem gradskom trgu gledale tisuće navijača. Predsjednik države Raimonds Vejonis nazvao je Jeleninu majku Jelenu Jakovljevu, koja joj je ujedno i trenerica (uz Španjolku Anabel Medinu Garrigues) i čestitao joj na tom velikom uspjehu njezine kćeri.
Prva je to Grand Slam kruna koja dolazi u tu malenu baltičku zemlju. Ostapenko je postala heroinom, ali ne samo u svojoj zemlji. Ispisala je jednu od najljepših bajki u povijesti tenisa...
Istaknimo još neke zanimljivosti iz Jelenine biografije. Otac Jevgenij Ostapenko bivši je nogometaš, a stariji polubrat Maksim završio je umjetničku akademiju u Kaliforniji i ostao živjeti ondje. Jelena govori ruski, letonski i engleski, a ima i kujicu kojoj je dala ime Juljeta. Sedam godina bavila se plesom za koji danas kaže da joj je puno pomogao i u tenisu.
Na njezinoj WTA stranici piše da su joj omiljene podloge beton i trava, a od turnira Wimbledon, ali vjerujemo da će se to sad promijeniti u korist zemlje i Roland Garrosa.
Nikada nitko iz Letonije nije ( a i nece) osvojio Grand Slam turnir, iz jednostavnog razloga da takovo nesto ne postoji. Doticna je osvojila French Open, sto nije Grand Slam turnir jego Major Turnir. Grand Slam nije turnir, nego titula koju osvaja pobjednik 4 Major Turnira u istoj godini. Tzv. novinari trebali bi to znati, a ne ovako se blamirati u tisku.