Čeka nas ludo nogometno proljeće 2021., možda i po natjecateljskoj dramatičnosti, ali sasvim sigurno po dosad nezabilježenom ritmu odigravanja utakmica. Ovo će, zbog brojnih prošlojesenskih odgoda (po kojima je Hrvatska u europskom vrhu), po broju klupskih utakmica doista biti “engleska” nogometna polusezona, u kojoj će, samo u Hrvatskoj ligi, biti odigrano čak 110 utakmica, dok ih je prošle jeseni bilo 70. Takva dinamika igranja, pod uvjetom da ne bude nove eskalacije pandemije koronavirusa, trebala bi pridonijeti popularizaciji domaćih natjecanja te svakako i donijeti dodatnu draž i napetost u borbi za trofeje na tri fronte; Superkupu, Hrvatskom kupu i Hrvatskoj ligi.
Osijeku će biti najlakše
Tako nova polusezona počinje nikada ranije, već 19. siječnja, srazom Dinama i Rijeke u Superkupu, a već četiri dana kasnije bit će nastavljena Hrvatska liga. Popis odgođenih utakmica koje će se igrati na proljeće u ovom trenutku u najnepovoljniju situaciju dovodi Rijeku, jedinu momčad Hrvatske lige koja mora nadoknaditi čak pet prvenstvenih utakmica, među ostalim s Hajdukom, Dinamom i Goricom, usto mora odraditi i spomenuti Superkup, a ima i naglašene ambicije u Hrvatskom kupu, u kojemu brani titulu. Tako će trener Riječana Simon Rožman biti izložen najvećim iskušenjima; ne samo u rezultatskom smislu, budući da pod svaku cijenu mora osigurati plasman u Europu, nego i u kontekstu priprema za najzahtjevniju polusezonu karijere te istodobno i selekcije igrača za sljedeće ljeto. Od Rijeke se očekuje da istodobno dobro igra, pobjeđuje, osvaja trofeje te usto promovira i prodaje igrače. A to bi i za Kloppa bio krupan zalogaj, a kamoli za mladoga Slovenca.
Posebno poglavlje ove priče je Dinamo, u ovom trenutku lider prvenstva, ali daleko od toga da može imati spokojan pogled na proljeće. Naime, hipotetski, ali realno, dođe li Dinamo do finala Hrvatskog kupa te ne odigra li u Europi više od dvije utakmice s Krasnodarom, imao bi na rasporedu čak 28 proljetnih utakmica (deset više nego u proljetnom dijelu ove godine): 22 u prvenstvu, jednu u Superkupu, dvije u Europi te tri u Hrvatskom kupu.
U sezoni 2018./2019. u kojoj je Dinamo posljednji put, s Bjelicom na klupi, prezimio u Europi, plavi su u proljeće odigrali 24 utakmice. Dinamu će osobito zahtjevan biti drugi dio veljače 2021. godine, u kojem ga u nizu čekaju Osijek u Maksimiru (13. 2.), Krasnodar u gostima (18. 2.), Hajduk u Splitu (21. 2.) te Krasnodar u Zagrebu (25. 2.).
Dinamov konkurent za naslov prvaka Osijek u najpovoljnijem je položaju od svih pretendenata na trofeje, jer nema nijednu zaostalu jesensku utakmicu. Osječane čeka 20 prvenstvenih nastupa te eventualno tri u Kupu, što ih stavlja u komforniju situaciju u odnosu na Dinamo. Primjerice, Osijek će u prva tri proljetna kola igrati s Lokomotivom, Istrom 1961 i Slavenom Belupom i tu već može uhvatiti zalet za odlučujuće bitke s jačim suparnicima.
Prilično nepovoljnu situaciju imat će i već dovoljno uzdrmani Hajduk, s obzirom na činjenicu da ga čekaju nadoknade derbija s Rijekom na Rujevici i s Dinamom u Maksimiru, a pritom bijele najvjerojatnije čeka susret s Goricom u četvrtfinalu Kupa. Gorica je Splićane u prošloj sezoni eliminirala u osmini finala Kupa, a trenutačno i u prvenstvu ima tri uzastopne pobjede nad Hajdukom.
Postiže se više pogodaka
Kad je u pitanju borba za ostanak, Istra 1961 imat će najteži raspored, jer ima četiri utakmice koje mora nadoknaditi te je još i u četvrtfinalu Kupa. HNS još uvijek nije odredio termine u kojima će se igrati otkazane prvenstvene utakmice, dok su termini utakmica Kupa poznati. Domaćin finala Kupa bit će Velika Gorica, pod uvjetom da Gorica ne bude u finalu. Ako bude, onda će se finale igrati u Karlovcu.
Inače, u dosadašnjih 70 prvenstvenih utakmica ove sezone prosjek pogodaka po utakmici izvrsnih je 2,828, što je više od prosjeka u prošloj sezoni (2,5 po utakmici), koja se također djelomično igrala bez nazočnosti publike na stadionima.
Posljednje, 36. kolo Hrvatske lige predviđeno je za 15. svibnja, a finale Hrvatskog kupa trebalo bi se igrati 19. svibnja. Nakon tog datuma trebale bi početi pripreme hrvatske reprezentacije za Europsko prvenstvo.
Otkazane utakmice:
Rijeka – Hajduk 5. kolo
Dinamo – Rijeka 6. kolo
Gorica – Rijeka 9. kolo
Istra 1961 – Rijeka 12. kolo
Dinamo – Hajduk 13. kolo
Istra 1961 – Gorica 14. kolo
Lokomotiva – Šibenik 14. kolo
Šibenik – Istra 1961 15. kolo
Istra 1961 – Lokomotiva 16. kolo
Slaven Belupo – Rijeka 16. kolo
Osmina finala Kupa:
1. Oriolik – Rudar Labin 21. veljače
2. Šibenik – Istra 1961 24. veljače
3. Zagreb – Hajduk 24. veljače
4. GOŠK Dubrovnik – Slaven B. 23. veljače
Četvrtfinale Kupa:
Pobjednik 1 – pobjednik 2 3. ožujka
Dinamo – pobjednik 4 3. ožujka
Osijek – Rijeka 3. ožujka
Gorica – pobjednik 3 3. ožujka
Superkup:
Dinamo – Rijeka 19. siječnja
novinar slabo prati situaciju ... prije par dana je bila obavijest da Rijeka i Dinamo tj. HNS odgađaju Superkup i istog datuma igraju zaostalu prvenstvenu utakmicu ... koliko smo vidjeli, i Rijeci i Dinamu pašu non stop utakmice, navikli susu na takav ritam ... Rijeka je ćak i uz koronu i dosta ozljeda napravila solidan rezultat, sad kad su se neki ozlijeđeni vratili vjerujem da može samo još bolje .. a Dinamo je priča za sebe u HNL-u i mislim da će bez većih problema osvojiti prvenstvo ...