Nije lako zamisliti sudionike Zimskih olimpijskih igara iz Senegala, Maroka, Gane, Jamajke, Kajmanskih Otoka, Meksika, Cipra, Indije, Irana, Pakistana... No, pojavili su se u Vancouveru i Whistleru sportaši baš iz tih toplih zemalja. Doduše, neke od tih država i imaju po koji mjesec snijega (u Meksiku ga imaju na dva vulkana), ali nemaju nikakvu tradiciju skijaškog sporta (Iran, Pakistan, Indija).
Umirovljenički zaostatak
– Vidjet ćete vi kada se Indija primi skijanja, a krenuli smo, bit ćemo u svjetskom vrhu – pokušavao nas je münchausenovski uvjeriti Jamyang Namgial, 24-godišnji narednik indijske vojske. Namgial je posljednji koji je završio utrku veleslalomaša, a skijao je umirovljenički pa je sa zaostatkom od 57 sekundi zauzeo 81. mjesto. I dok nimalo ne čudi što je Namgialu najdraži skijaš Bode Miller, iznenadilo nas je kada je to isto kazao i Iranac Saveh Shemshaki, sportaš iz zemlje u kojoj ne podnose SAD.
– Neće mi to, vjerujem, zamjeriti u mojoj domovini jer Miller je prije svega sportaš – objašnjavao je iranski skijaš.
Shemshaki je već šest godina u reprezentaciji, tijekom kojih je od nacionalnog olimpijskog odbora dobio tek sedam-osam mjesečnih stipendija.
– Zato ljeti pomažem svom ocu koji zida kuće. Nije nama lako baviti se skijanjem u Iranu jer godišnje imamo samo četiri mjeseca snijega, a ni ne ulažemo toliko novca.
Nakon veleslalomske utrke, sreli smo još egzotičnih sudionika ZOI-ja. Jedan takav svakako je Senegalac Leyti Seck. On je bio 73. sa 28,3 sekundi zaostatka. Otkud Afrikanac na snijegu? – Otac mi je Senegalac, mama Njemica, a sada živim i studiram u Njemačkoj. Jedini sam Senegalac na ovim Igrama i to me čini ponosnim.
Peruanac brži od Millera
Poput Secka, još je tu sportaša koji imaju malo fizičke veze sa zemljama za koje nastupaju. Jedan od takvih najmlađi je sudionik Igara, 16-godišnji peruanski reprezentativac Manfred Oettl Reyes. Dečko je posjetio domovinu svog oca tek dva puta u životu, a živi u Njemačkoj.
– Biti blizu Raicha, Kostelića, Janke, Millera... za mene je bilo nešto nevjerojatno. Zapravo, ja sam bio bolji od Bode Millera, koji je izletio sa staze, a ja sam završio utrku – našalio se ovaj tinejdžer nakon što je osvojio 67. mjesto.
Egzotičan olimpijac svakako je i Pakistanac Muhammad Abbas (+42.75 sekundi) koji je još donedavno skijao na drvenim skijama koje mu je izrađivao otac. U Whistleru je uza sebe imao prevoditelja Zahida Farooqa koji mu i kuha, nosi odjeću na pranje i organizira treninge. Abbas je profesionalni skijaš zaposlen u pakistanskoj avijaciji te je spreman na dvoboj izazvati Bodu Millera ili Ivicu Kostelića, ali uz poseban uvjet.
– Mogao bih se s njima nositi, ali uz uvjet da svi skijamo na drvenim skijama. Samo za slalom čuvao se "Skijaški leopard" Kwame Nkrumah-Acheanpomg, prvi Ganac na zimskim Igrama. Dok u Engleskoj prije šest godina nije naučio skijati, snijeg je vidio samo na televiziji.
Najstariji je sudionik ZOI-ja meksički reprezentativac 51-godišnji Hubertus von Hohenlohe. Karizmatični njemački aristokrat ima kuće u Beču i talijanskim Alpama te na Costi del Sol u Španjolskoj i u Cabo San Lucasu u Meksiku. Ovaj je plejboj pod imenom Andy Himalaya snimio osam albuma pop glazbe.