Dinamo je u svojoj povijesti odigrao mnogo velikih utakmica, no jedan događaj ima posebno mjesto. Naime, ta utakmica nije odigrana, ali događaji tog dana ostat će duboko urezani u pamćenje svakom dinamovcu.
Utakmica Dinama i Crvene zvezde trebala 13. svibnja 1990. godine igrati u Maksimiru, u predvečerje Domovinskog rata. No zbog navijačkih nereda nikada nije odigrana.
>> BBB dobili bitku, na Valentinovo 2000. vraćeno ime Dinamo
'Pola sata prije zakazanog početka utakmice počeli su incidenti na tribinama. Najprije na južnoj, gdje su bili smješteni navijači Crvene zvezde, došlo je do divljanja i kidanja reklama. Istodobno i na sjevernoj strani, gdje su se nalazili navijači domaćih, počelo je letjeti kamenje prema organima reda kojih u tom trenutku nije bilo dovoljno na stadionu da bi mogli efikasnije djelovati...', piše je u izvješću Ljubomira Bracanovića iz Podgorice, koji je bio delegat FSJ-a u Zagrebu, te dodaje:
'Sreća je što su se igrači koji su bili izašli na teren radi zagrijavanja na vrijeme povukli u svlačionice, inače bi im bili ugroženi životi. Napominjem da su u toj gužvi sudjelovali i igrači Dinama br. 10 i br. 7 koji su se upustili u obračun s organima reda.'
Ta dvojica igrača bila su Zvonimir Boban (igrač br. 10), koji je zbog udaranja postao nacionalni heroj i Vjekoslav Škrinjar.
No pravi heroji tog uzavreloga maksimirskoga popodneva zapravo su bili Bad Blue Boysi koji su se, žestoko reagirajući na provokacije s južne tribine, upustili u bespoštedan i neravnopravan rat sa specijalcima.
Epilog tog dramatičnih zbivanja na stadionu bilo je 79 ozlijeđenih policajaca i 59 ozlijeđenih navijača.
Masovna tučnjava između Bad Blue Boysa i Delija, pa obračun milicije s Boysima samo su pukim slučajem završili bez mrtvih.
– Nakon tog događaja svi smo mi vidjeli da se neće završiti samo na toj utakmici, nego da će se igrati još jedna utakmica, malo žešća... – rekao je jednom Bruno Širok, jedan od vođa BBB-a.
A kako su događanja u Maksimiru na televiziji prikazali Srbi pogledajte u video koji je nedavno objavljen na Facebooku:
- Ako netko iz Srbije dođe i razvaljuje vam stadion i grad, normalno je da to nećete samo tako gledati i dopustiti. Naredbodavci su sigurno imali svoje planove, čudno je bilo da milicija nije reagirala nakon početnog divljanja Zvezdinih navijača na jugu – rekao je Vjekoslav Škrinjar u intervjuu za tjednik Max!
Na jugostadionima nije bilo nereda ni nalik na ove, stroga je milicija uvijek znala reagirati i zaustaviti ili čak i spriječiti sukobe i divljanje.
Zagrebačka milicija do tada osiguravala je stotine sličnih i opasnijih masovnih okupljanja, no ostalo je vječno pitanje zašto je situacija u utakmici Dinama i Zvezde izmakla kontroli i pretvorila se u pravi kaos, u kojem je milicija tukla sve pred sobom, osim onih koji su započeli nerede.
A tada je u Maksimiru bio i udarni tandem Udbinih ubojica: Željko Ražnatović Arkan i Ratko Đokić, koji su danas pokojni! Arkan je sudjelovao u nekoliko ubojstava jugoslavenskih emigranata, prije svega Albanaca i Hrvata.
A te je sezone sjedio na Zvezdinoj klupi, kao “predstavnik kluba”(!?) pored trenera Dragoslava Šekularca, s pištoljem u unutrašnjem džepu sakoa! Imao je taj pištolj i u Maksimiru, čak ga je i provjeravao na izlasku s terena...
Neki 13. svibnja 1990. označavaju početkom raspada Jugoslavije, ona je, barem u nogometnom smislu, trajala još jednu sezonu, pa je C. zvezda 18. svibnja 1991. u Maksimiru bila poražena od Dinama s 2:3.
Također, i Zvonimir Boban je, i nakon udaranja milicajca, još četiri puta nastupio za reprezentaciju Jugoslavije; posljednji put 16. svibnja 1991. protiv Ovčjih Otoka u Beogradu zajedno s Ivkovićem, Jarnijem, Vulićem, Prosinečkim, Šukerom i Ladićem.
>> Pogledajte dokumentarac o neredima u Maksimiru
U kojem trenutku su srbi masoni i komunjare preuzeli vecernjak?