Nakon odigrana prva tri Grand Slam turnira sezone, vrijeme je i za posljednji. Nacionalni teniski centar “Billie Jean King” u Flushing Meadowsu od 29. kolovoza do 11. rujna bit će dom tenisa.
I ove godine preko bare su se uputila poznata imena, tamo su Murray, Wawrinka, Nadal, Đoković..., ali i naš adut Marin Čilić, koji sa svojim friško osvojenim Mastersom i pobjedom nad Murrayem ima dobre izglede.
Poticaja za osvajanje titule ne nedostaje s obzirom na to da će ovogodišnje izdanje US Opena imati nagradni fond od 46,3 milijuna dolara, što je rekordni nagradni fond u teniskoj povijesti. Da, pobjednici US Opena u muškoj i ženskoj konkurenciji dobit će po 3,5 milijuna dolara. No, nije to jedina posebnost američkog turnira.
US Open se u izvornom obliku igrao na travi, pa na zemlji, a danas se igra na tvrdoj podlozi, što omogućuje brze lopte. Jedan je od najstarijih teniskih turnira na svijetu, a počeo je pod nazivom US National Championship. Prvi put održan je 1881. godine i jedini je Grand Slam na kojem se tie-break može igrati u svakom setu, pa i u petom.
Na ostalim turnirima tie-break se igra u svakom setu, osim u posljednjem petom. Iako teniski mečevi u prosjeku traju oko dva sata, pet sati i 26 minuta trajao je najduži meč na US Openu. Bilo je to 1992. godine kada se Stefan Edberg mučio da pobijedi Michaela Changa. Zanimljivo je i da su u eri US Opena tenisačice osvajale titulu a da nisu izgubile set u 16 navrata.
Posljednja koja je to napravila bila je Serena Williams 2008. godine. Nijedan tenisač to nije uspio napraviti. To je ujedno bio i prvi Grand Slam koji se igrao pod reflektorima. Prvi put je s tom praksom počelo 1975. godine, a svake godine na US Openu iskoristi se 70.000 loptica. U to su uključene i loptice na treninzima uoči službenih mečeva.
Naš Marin, zasad, ima jednu titulu. Tamo je ostvario svoj američki san, a prošle je godine stigao do polufinala u kojem ga je zaustavio kasniji osvajač US Opena Novak Đoković.