ZAGREB - Bila je to odlična utakmica, pravi derbi. Nije bilo toliko lijepih poteza koliko je susret bio borben. Nažalost, prevladao je neukus i opet su se ponovile neugodne scene i tučnjave navijača. Trebamo postići konsenzus i napokon progurati taj Zakon o navijačima prema uzoru na Englesku. Ne možemo samo dijelom biti u Europi.
Riječi su to mr. Zlatka Mateše, predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora, saborskog zastupnika i bivšeg premijera.
Na nedopustivo ponašanje navijačkih skupina, tučnjave i uništavanje imovine upozorio je i Milan Bandić, zagrebački dogradonačelnik. Saborski zastupnik Zdravko Tomac otišao je i korak dalje:
"... Žao mi je što se mladi ljudi međusobno vrijeđaju na tako ružan način. Teško je reći tko je za to kriv. Trebali bismo svi zajedno apelirati na to da to prestane".
Kakav apel, hrvatskome sportu hitno treba novi zakon, zakon koji će obuhvatiti i navijače. A zna se - zakone donose političari. Logičkim sljedom, oni su, dakle, najveći krivci za sve što se događa u hrvatskome sportu i oko njega, povremeno ili trajno. Gotovo da nema političara koji nije sklon sportu, većina ih je i na čelnim funkcijama sportskih udruga. (Pre)često su na tribinama, ne plaćaju ulaznice. Nakon pobjeda, sportašima redovito šalju čestitke, dočekuju ih na aerodromima i trgovima, pišu im pisma potpore, vole se s njima fotografirati... Nije da ništa nisu učinili za sport i sportaše, ali je to premalo u odnosu na sve ono što se događa u sportu. Vrijeme je za red, a red može uvesti samo zakon.
Na pitanje kako kao političar gleda na to da sport iz godine u godinu dobiva sve manje proračunskog novca, Zlatko Mateša jednom je prigodom rekao:
- Pri usklađivanju državnog proračuna najlakše je zanemariti sport, bez obzira na to što je još ogledni hrvatski izvozni artikl. Za njega se nitko tako ne bori kao za druge djelatnosti. Ako sportu uzmete, nitko se neće buniti. Tko će, primjerice, od sportaša doći pred Sabor, protestirati ili prijetiti štrajkom... To u Vladi dobro znaju.
Što se tiče sportskih izgreda, Hrvatska nije iznimka u Europi. No, neke su zemlje taj problem već riješile, neke ih rješavaju, a u Hrvatskoj nema ni naznake toga. Mi se još bavimo posljedicama. Dokad?
Branko Karapandža