O sportskim rezultatima reprezentacije u Dalićevoj eri bespredmetno je polemizirati – oni su egzaktni i ostat će zlatnim slovima upisani u antologiju hrvatskog nogometa. Međutim, opus izbornika ne vrednuje se samo postocima osvojenih bodova, plasmanima na velika natjecanja, medaljama i Fifinim renkinzima nego i onim čime je nadogradio reprezentaciju, odnosno onime što će ostaviti svome nasljedniku.
Zlatku Daliću znalo se prigovoriti kako nema previše afiniteta prema mladim igračima, postavljala su se pitanja zašto Hrvatska u njegovoj eri nije izbacila svoga Musialu, Bellinghama, Yamala ili Zaiire-Emeryja, zašto je naprimjer protiv Škotske prošlog mjeseca prvih 11 Hrvatske imalo prosjek godina 28...
Stoga smo analizirali kako je u Dalićevoj postruskoj eri, točnije od jeseni 2018. godine, tekla famozna smjena generacija, i što će u eventualnoj primopredaji dužnosti u ljeto 2026. godine ovaj izbornik prepustiti novome šefu reprezentacije.
GALERIJA Ovo su najbolji strijelci Hrvatske u povijesti: Znate li tko je na vrhu i tko je tu od aktivnih vatrenih?
Sentimentalan izbornik
Prije negoli se okrenemo brojkama i udjelu novih snaga u reprezentaciji, važno je napomenuti kako se Dalić nakon 2018. godine suočio s neizbježnim izborničkim pojmom – zaslužnici. Posrijedi su igrači koji su izbornika, bez obzira na svoju dob, zadužili iznimnim doprinosom u osvajanju medalja pa je onda proces ubrizgavanja svježe krvi bio nešto usporeniji. Kako bi se, naime, Dalić mogao odreći Vide, Lovrena, Brozovića, Perišića... osobito ako oni i u "trećoj dobi'" traju na nekim zavidnim europskim razinama? Tu sentimentalan izbornik kakav je Dalić jednostavno nema izbora: čin umirovljenja on prepušta samim protagonistima. Otići će, ili otišli su, kada sami shvate da je sazreo trenutak za to.
Krenimo od Dalićevih temeljnih brojki. U njegovoj izborničkoj eri – od listopada 2017. godine – za Hrvatsku su zaigrala ukupno 73 reprezentativca. Od njih 73, debitanata je bilo ukupno 30, a u tu kategoriju – iako su formalno imali po jedan nastup prije Dalićeva dolaska – možemo svrstati još sedmoricu igrača: Livakovića, Juranovića, Škorića, Barišića, Vlašića, Ivanušeca i Majera.
Dalić na svome prvom velikom natjecanju, 2018. u Rusiji, nije imao nijednog debitanta, odnosno imao je samo dvojicu igrača s po jednim nastupom (Livakovića i Ćaletu-Cara). Tri godine kasnije na Euru imao je samo jednoga igrača iz te kategorije, Gvardiola (1 nastup) te slične – Ivanušeca s dva nastupa i Domagoja Bradarića s četiri nastupa – ali onda je na Svjetsko prvenstvo 2022. poveo čak osmoricu potpuno novih lica u odnosu na prethodna dva natjecanja: Grbića, Ivušića, Stanišića, Jakića, Livaju, Sosu, Šutala i Luku Sučića. Šestorica njih i danas su reprezentativci, s perspektivom odlaska na sljedeće Svjetsko prvenstvo. Bio bi to i briljantni Livaja, da se nije svojevoljno povukao. Bio bi to i Grbić, da je ostao i dobro branio u Engleskoj (sada je u turskom Rizesporu).
I dalje vjeruje Oršiću
Među 30-oricom debitanata u Dalićevoj eri nalaze se i neki koji nisu postali reprezentativci u cvijetu mladosti, a unatoč tome ostvarili su senzacionalne bljeskove i zadužili Dalića. Primjerice, strijelac ključnoga pogotka u četvrtfinalu SP-a protiv Brazila u Dohi Bruno Petković debitirao je s 24 i pol godine, dok je Mislav Oršić za reprezentaciju počeo igrati s 26, a pogodak za broncu protiv Maroka postigao je 12 dana prije svoga tridesetoga rođendana. Na žalost, Mislav zbog različitih okolnosti od tog 17. prosinca 2022. više nikada nije nastupio za reprezentaciju, ali on je i danas u kadru – zato što je zaslužan, i zato što Dalić vjeruje da Oršić vrijedi i da mu može koristiti.
Za razliku od Oršića, koji zbog svojih godina teško može uloviti vlak za Svjetsko prvenstvo 2026., kao i još stariji Budimir (33), veliki broj debitanata iz Dalićeve ere računa na taj turnir. Među njima su od starijih Petković (30), Ivušić (29), Ćaleta-Car (28), Vlašić (27), Pongračić (27)... nešto mlađi Majer (26), Erlić (26), Sosa (26), Ivanušec (25) i Labrović (25), te još mlađa garnitura: Kotarski (24), Stanišić (24), Šutalo (24), Gvardiol (22), L. Sučić (22), P. Sučić (21), Baturina (21), Matanović (21), Beljo (22)... Najvjerojatnije će se među njima naći i igrači koje je Dalić do sada imao na pretpozivu, oni koji tek trebaju debitirati u 2025. godini: Prpić (20), Hrgović (20), Ivanović (21) i Fruk (23).
Na kraju, Dalićevo umijeće smjenjivanja generacija i odvažnost u uvođenju mladih snaga najbolje ilustriraju tlocrti dviju momčadi sastavljenih od njegovih debitanata u razdoblju od 2018. do 2024. Oni otkrivaju kako se Dalić već pobrinuo za izrazito potentnu budućnost vatrenih i kada ih on više ne bude vodio.
VIDEO Dalić o Petkoviću: 'Donijet ću odluku koja je najbolja za igrača, a onda za Dinamo i reprezentaciju'
A koga je to Dalić izostavio a tko je zaslužio debitirati? Hajduk rastjeruje svoju djecu koji su nešto vrijedili a igraju isluženi i nekvalitetni stranci u svim klubovima prve i druge lige je ista ili slična situacija! Ali svi mi znamo da je nekima Dalić kost u grlu koja se ne da progutati!