Nogometaši na OI

Stjepan Deverić: Moja mama čuva broncu iz Los Angelesa

Stjepan Deverić
Foto: Pixsell
1/5
05.08.2016.
u 00:20

Hrvatski su nogometaši na Olimpijskim igrama nastupali isključivo u dresu reprezentacije Jugoslavije

Nastup na Olimpijskim igrama vrhunac je karijere za svakoga sportaša, no najpopularniji sport na svijetu, nogomet, ipak na tom natjecanju nije u prvom planu. Niti reprezentacije dolaze s najboljim igračima niti se nogomet tretira kao “kralj”. Mnogo je razloga za to, jedan od prvih svakako je bila rana profesionalizacija nogometaša, a dugo vremena Olimpijske su igre bile rezervirane za – amatere! Barem na papiru...

K tome, termin ljetnih Igara neprijeporno ne odgovara nogometu, o čemu je prije nekoliko godina govorio i Arsenalov trener Arsene Wenger:

– Olimpijske su igre za atletiku, plivanje i druge sportove, a ne za nogomet. Loše je održavati takve turnire krajem srpnja i početkom kolovoza jer tada već počinje sezona u mnogim ligama, a umor i natrpani raspored od prošle sezone ostavljaju trag na igračima. Nije pametno ni korisno gurati igrače na Olimpijske igre – smatra Wenger.

Na Igrama od Londona

Prve Olimpijske igre održane su 1896. godine, ali je prvi nogometni turnir u sklopu OI odigran četiri godine kasnije i Međunarodni olimpijski odbor vodi to natjecanje kao prvo službeno sudjelovanje nogometaša na Igrama. Međutim, Fifa to ne priznaje pa je nogomet tek od Igara u Londonu 1908. godine dobio službeni status, tada je sudjelovalo šest reprezentacija.

Kako se nogomet počeo nezaustavljivo širiti i profesionalizirati, počelo se postavljati pitanje je li logično zabranjivati profesionalnim igračima nastup na OI budući da amateri ne predstavljaju realnu snagu neke zemlje. A zna se da se na Olimpijskim igrama trebaju sučeljavati najbolji protiv najboljih. Pa je pronađen nekakav kompromis i na OI pravo nastupa imaju igrači do 23 godine starosti uz trojicu starijih nogometaša.

Hrvati su na Olimpijskim igrama nastupali u dresu reprezentacije Jugoslavije, a najtrofejniji hrvatski nogometaš je 81-godišnji dr. Željko Matuš, stomatolog koji umirovljeničke dane provodi u Švicarskoj i u istarskom Novigradu. Osvojio je zlatno odličje na OI u Rimu 1960. godine, a bio je i član reprezentacije Jugoslavije koja je donijela srebro s prvoga Eura iste godine u Francuskoj!

Matuš od 1954. do 1964. godine odigrao 428 utakmica, postigao je 150 golova, osvojio je jedno prvenstvo i tri kupa. Zanimljivo, Matuš je za selekciju Jugoslavije odigrao samo 13 utakmica (zabio je pet golova), ali je sa zlatom iz Rima i srebrom iz Francuske najtrofejniji hrvatski nogometaš!

I bivši dinamovac Stjepan Deverić diči se olimpijskim odličjem – na OI 1984. godine u Los Angelesu osvojio je brončano odličje, a s pet postignutih pogodaka, zajedno sa suigračem Borom Cvetkovićem, podijelio je naslov najboljeg strijelca turnira...

Zasluženo u vrhu

– Bila mi je velika čast nastupiti na OI, taj je događaj svakako obilježio moju karijeru i bio je to vrhunac u mom bavljenju nogometom. Nezaboravni su to trenuci bili, imali smo izvrsnu generaciju igrača, osvojena je bronca bila lijep rezultat iako smo možda mogli otići i do kraja. Nogometni je turnir bio jak i zasluženo smo bili u vrhu – rekao nam je Deverić otkrivši gdje je brončana medalja iz Los Angelesa:

– A gdje bi bila nego – kod majke! Mama čuva to odličje...

Tada je Jugoslavija u skupini svladala Kamerun (2:1), Kanadu (1:0) i Irak (4:2). U četvrtfinalu je pala Njemačka (5:2), u polufinalu je stigao remi 2:2 s Francuskom i poraz 2:4 nakon izvođenja 11-eraca, a u utakmici za treće mjesto Jugoslavija je svladala Italiju s 2:1...

– Nisam igrao prve dvije utakmice, startao sam s Irakom i odigrao sve utakmice do kraja turnira. Zabio sam Iraku i Nijemcima po dva gola, a Italiji jedan. Bilo je prekrasno živjeti u olimpijskom selu, družili smo se sa svim sportašima, to je poseban osjećaj. Bilo je fantastično, Olimpijske su igre ipak najveće svjetsko natjecanje sportaša i doista sam bio počašćen što sam bio sudionik – rekao je Deverić, uz kojeg su Hrvatsku na tom turniru predstavljali Ivan Pudar, Nenad Gračan, Borislav Cvetković, Tomislav Ivković i Branko Miljuš.

I bio je to posljednji nastup naših nogometaša na OI! Od osamostaljenja, naime, Hrvatska nije imala predstavnika u nogometu, mnogo je razloga zašto je to bilo tako...

– S predsjednikom HNS-a Davorom Šukerom dogovorili smo da ćemo zajednički razvijati projekt nastupa hrvatske nogometne reprezentacije na OI. Žalosno je da najomiljeniji hrvatski sport još nije imao predstavnika na Olimpijskim igrama – rekao je prije četiri godine predsjednik HOO-a Zlatko Mateša.

I od tada se baš ništa nije promijenilo...

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije