Nakon odlaska Blaženka Lackovića najstariji hrvatski rukometaš, ne računajući vratara Loserta, na Europskom prvenstvu u Danskoj bit će kapetan Igor Vori sa 34 godine. I on će biti jedini tridesetgodišnjak koji će biti u početnoj postavi naše reprezentacije. Na klupi će sjediti još samo četvorica igrača starija od trideset: Ivan Ninčević (33), Zlatko Horvat (30), Denis Buntić (32) i Drago Vuković (31).
Šanse za pobjedu 1:100
Ostale reprezentacije imaju puno više startera starijih od trideset godina, čak i neke koji su unatoč godinama još uvijek najbolji u svojim zemljama poput Španjolaca Entrerriosa (33) i Rodrigueza (34), Islanđana Gunnarssona (34) i Svavarssona (34), Mađara Moscaija (36), Ivancsika (33), Ilyesa (33), Norvežana Tvedtena (36), Kjellinga (34) i Lunda (35), Srba Nikčevića (33), Ilića (33) i Stojkovića (34), Francuza Fernandeza (37) i Narcissa (35), Poljaka Jureckog (35) i Bielickog (32), Rusa Gorboka (32), Bjelorusa Rutenke (33), Makedonca Lazarova (33), Čeha Jiche (32) te Danaca Lindberga (33), Spelleberga (35) i Noddesboa (35).
Da se izbornik Goluža u posljednje tri godine nije odrekao usluga Sulića, Zrnića, Balića i sada Lackovića, imali bismo znatno stariju momčad. Pitanje je bi li bila i bolja od ove koju sad imamo. Neki igrači koji su ponijeli slavu hrvatske reprezentacije od 2003. do 2009. godine još igraju u vrhunskim klubovima poput Špoljarića (Füchse), Dominikovića (Hamburg), Balića (Wetzlar), Zrnića (Wisla), Sulića (Veszprem) i Tončija Valčića (CO Zagreb). No kada bi se momčad “otpisanih” suočila s današnjom reprezentacijom, šanse za njihovu pobjedu bile bi 1:100.
– Većina starijih igrača ne može pratiti brzinu današnjeg rukometa. U takvom atomskom tempu teško da bi izdržali 40, a kamoli 60 minuta – iznio je svoja razmišljanja Boris Dvoršek, trener CO Zagreba.
Spartanska momčad
No daleko od toga da nam neki “otpisani” ne bi dobro došli bez obzira na godine. Primjerice, Denis Špoljarić u obrani, Renato Sulić u oba pravca, Ivano Balić kojem bi i 20 minuta bilo dovoljno da unese malo rukometnog vica u igru. Naravno, i Blaženko sa svojim dalekometnim šutevima. Slavko Goluža, otkako je došao na klupu reprezentacije, zagovornik je da na velika natjecanja idu samo sto posto spremni igrači. Do ovogodišnjeg EP-a nije se strogo držao tog pravila pa je na put vodio nedovoljno oporavljene igrače. Ovoga puta vodi samo “spartance”, igrače koji su spremni juriti 60 minuta gore-dolje...