U ožujku 2015. godine Mischa Zverev bio je 1067. na ATP listi. Imao je problema s ozljedom ramena i našao se na svojevrsnoj prekretnici. Početi iznova ili prekinuti igračku karijeru i posvetiti se 10 godina mlađem bratu, iznimno talentiranom Alexanderu. Gotovo se već priklonio drugoj opciji, ali putujući s bratom po turnirima, odlučio je sebi pružiti još jednu priliku.
Protiv Isnera okrenuo 0:2
– Bez renkinga, u kvalifikacijama, ali neopterećen i miran. Ako ide – dobro, ako ne ide – tu je Sascha – kaže danas 29-godišnji Mischa.
Recept je bio odličan, Mischa se lani kvalificirao na čak 10 turnira, što je rekord Toura. Godinu je završio na 51. mjestu, na korak od svojeg najboljeg plasmana (45).
A onda je došao Australian Open. U drugom kolu je sa 9:7 u petom setu eliminirao Johna Isnera nakon što je gubio s 0:2 u setovima. Suze radosnice su krenule...
– Same su počele kliziti. Nisam vjerovao što mi se događa, nikad nisam okrenuo 0:2. Za to trenirate, za to živite kao tenisač – spomenuo je stariji od braće Zverev.
No, to je bilo samo prvo poluvrijeme. U trećem kolu Mischa je lako prešao Jazirija (ali je Sascha izgubio od Nadala), a potom je stigao najveći izazov koji današnji tenis može ponuditi. U osmini finala išao je na prvog tenisača svijeta Andyja Murraya. Zverev je opet ušao s planom “ako ide...” I išlo je, Mischa je navalio servisima i volejima, a još je k tome i ljevoruk. Čak je 119 puta odmah nakon servisa izašao na mrežu! Bilo je to previše za Britanca, nije mogao razviti svoju igru. Zverev je dobio meč sa 7:5, 5:7, 6:2, 6:4.
– Bio sam kao u transu. Samo sam igrao servis i volej, od početka do kraja. Ni sam ne znam kako sam to uradio. Bolje mi vi recite, vi ste gledali – obratio se Mischa novinarima.
McEnroe: Najbolji volej Toura
John McEnroe nazvao ga je igračem s najboljim volejem na ATP Touru. Teniski stratezi će reći da je jako dobro čitao Andyjevu igru, posebno servise. Ovisno o tome s koje su mu strane dolazili, birao je i odgovor. Na ruku mu je išla i nešto lošija igra peterostrukog finalista Melbournea.
– Mischa je igrao jako dobro, pogotovu u ključnim trenucima. Imao je izvrsna rješenja. Razočaran sam jasno, ali imao sam najboljih sedam mjeseci na terenu. Dobio sam neke mečeve koje nisam trebao, a sada sam izgubio jedan koji sam trebao dobiti – kazao je Škot koji je pet puta gubio u finalu Melbournea, a sada nije uspio “preživjeti” niti prvi tjedan.
Je li, nakon ispadanja Đokovića, propustio šansu života?
– Ne znam jesam li propustio šansu života, svake godine dođete s novom prilikom. Čak i da sam pobijedio u sljedećem bih kolu igrao s Federerom. Wawrinka i Tsonga su i dalje u turniru. Nema jamstva za krunu – tješio se Murray.
No, vratimo se Zverevu, zapravo braći Zverev. Obojica su Rusi s njemačkim državljanstvom. Pa, ćemo ih zato u nastavku teksta oslovljavati jednostavnije: Miša, to je onaj stariji, i Saša, mlađi. Njihov otac Aleksandar Zverev stariji (rođen 1960.) bio je solidan ruski tenisač, a tenisom se bavila i majka Irena. Miša je rođen u Moskvi 1987., ali se obitelj 1991. preselila u Njemačku, u Hamburg, gdje je 1997. rođen i Saša.
– U Njemačkoj su naša djeca jednostavno imala bolje uvjete za bavljenje tenisom. U Rusiji je to sport za tatine i mamine sinove – objasnio je tata, koji će sad prvi put imati obojicu sinova u Top 50.
Murray je mamin sin.