AHMAD BIN ALI

VIDEO Ovdje će igrati Hrvatska, zavirite na velebni stadion na rubu pustinje koji je recikliran!

FIFA World Cup Qatar 2022 - United States team stadium familiarization
Foto: John Sibley/REUTERS
1/3
Autori: Dario Topić, Hina
01.12.2022.
u 00:30

U izgradnji novog stadiona korišteno je čak 90 posto starog stadiona, a osim građevnog materijala, iskorišteni su reflektori, sjedala, transformatori.

Hrvatska igra zadnju utakmicu u grupnoj fazi protiv Belgije u al Rayyanu na stadionu Ahmad bin Ali, koji se nalazi na rubu pustinje.

Stadion Ahmad bin Ali podignut je na rubu pustinje i tik uz najveći trgovački centar u Kataru, a svojom strukturom, valovitom fasadom i popratnim objektima odaje izgled krajolika u kojem je nastao i podsjeća na dine, uzvisine nastale nakupljanjem pijeska koji nanosi vjetar, tvrdi koordinacija.hr.

Da bi se ovo zdanje izvelo bilo je potrebno prvo ukloniti tek nekoliko godina star stadion sličnog kapaciteta. Stari stadion gradio se od 2001. do 2002., a otvoren je 2003. za nogometni klub Al Rayyan SC i brojio je 21.282 sjedala. Demoliran je 2015. u trajanju od šest mjeseci. Novi stadion istog naziva kao i stari, Ahmad bin Ali, gradio se od 2016. do 2018., a trenutačno ima više od 40 tisuća sjedala koja su izrađena u Kataru i Poljskoj. Po završetku turnira, gornja od dvije razine gledališta bit će uklonjena i poklonjena drugim sportskim objektima. Konačan kapacitet stadiona bit će 230.00 sjedala.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - United States team stadium familiarization - Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rayyan, Qatar - November 17, 2022 General view inside the stadium during the United States team stadium familiarization REUTERS/John Sibley Photo: John Sibley/REUTERS
Foto: John Sibley/REUTERS

U izgradnji novog stadiona korišteno je čak 90 posto starog stadiona, a osim građevnog materijala, iskorišteni su reflektori, sjedala, transformatori. Armiranobetonska konstrukcija pravokutnog oblika okružena je fasadom izvezenom od katarskih ukrasnih motiva. Ukupne površine od 39 000 m2 izvedena je iz lagane čelične mreže, a upotpunjena je LED ekranima. Igralište natkriva 32 700 m2 čelične konstrukcije krova čiji je centralni dio prsten uokolo kojega su postavljene čelične rešetke. Ovaj konstrukcijski čelik iz Kine, zajedno s dijelom demontažnih tribina, teži 9 000 tona.

Nakon višekratnih odgoda stadion je završen te svečano otvoren na Nacionalni dan Države Katar 18. prosinca 2020. Dvije godine kasnije na isti datum, ali na drugom stadionu u gradu Lusailu, gledat ćemo finale Svjetskog prvenstva u Katru.

Na ovom stadionu osim susreta Hrvatska - Belgija igrat će i pobjednik skupine C i drugoplasirani iz skupine D u utakmici osmine finala 3. prosinca.

Sve utakmice, komentare i analize vatrenih pratite na portalu Večernjeg lista


Standings provided by Sofascore

>> VIDEO: Kolinda ekskluzivno iz Katara: I kad sam uvjerena u pobjedu Hrvatske, dosta sam nervozna

Ključne riječi

Komentara 7

PA
papiribica
20:31 30.11.2022.

Hoće li ljevica nakon 22 godine dozvoliti da se i u Zagrebu sagradi nogometni stadion?

Avatar mustafa2
mustafa2
23:42 30.11.2022.

koliko ljudi je poginulo dok se taj stadion gradio?

Avatar 100percentFedUp
100percentFedUp
06:57 01.12.2022.

>>Da bi se ovo zdanje izvelo bilo je potrebno prvo ukloniti tek nekoliko godina star stadion sličnog kapaciteta. Stari stadion gradio se od 2001. do 2002., a otvoren je 2003. za nogometni klub Al Rayyan SC i brojio je 21.282 sjedala. Demoliran je 2015. u trajanju od šest mjeseci. Novi stadion istog naziva kao i stari, Ahmad bin Ali, gradio se od 2016. do 2018., a trenutačno ima više od 40 tisuća sjedala. U izgradnji novog stadiona korišteno je čak 90 posto starog stadiona, a osim građevnog materijala, iskorišteni su reflektori, sjedala, transformatori.<< Zar se i stadion Maksimir ne bi mogao reciklirati na slican nacin? Ako ne znaju kako, onda neka posalju jedan tim strucnjaka u Qatar i neka popricaju sa svojim kolegama... Ili su mozda neki vec izracunali koliko novih stanova se moze sagraditi iz rusevina Maksimira, koje ce onda prodati po cijeni od 6-7000 eura po m², pa ce onda lijepo objasniti da se reciklaza ne isplati?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije