U Dinamu su iznenadili nedavnom odlukom o zabrani pristupa roditelja treninzima mlađih dobnih kategorija. Odluku je potpisao šef Dinamove nogometne škole Romeo Jozak, potaknut stalnim ispadima očeva te čak otvorenim svađama tata i sinova na igralištu.
– Zabrana nije prikladan termin, rekao bih da se radi o izolaciji – pojašnjava Jozak.
– Bio sam prisiljen na taj korak kako bih zaštitio djecu od maltretiranja roditelja. Dakle, ne naše trenere, nego djecu, jer to što su im pojedini očevi radili bila je strašna tortura.
Nedavno je, kaže Jozak, sin doslovce opsovao oca koji ga je neprestano kritizirao uz ogradu igrališta. Toga zadnjih deset dana više nema, djeca u Maksimiru rade u blaženome miru.
Više nema incidenata
A kako to izgleda u praksi? Je li angažirana zaštitarska služba za uklanjanje zapijenjenih očeva?
– Za to nema potrebe. U klub sam nedavno pozvao svih 212 roditelja čija djeca igraju u Dinamu i objasnio im razloge ove mjere. Ona je donesena zbog dva ili tri posto preglasnih i nametljivih roditelja, ali je ipak prihvaćena aklamacijom. Svi su to prihvatili kao pozitivnu stvar i od tada više nije bilo incidenata.
Ako se netko ipak otme kontroli i počne vikati na dijete, najprije će ga trener upozoriti da se makne, a ako se ispad ponovi, njegov sin bit će poslan u svlačionicu.
Mjera zaštite djece vrijedi samo za roditelje, dok gosti ili novinari mogu prisustvovati treninzima uz posebnu dozvolu Romea Jozaka.
Šef škole uveo je i posebne konzultacije za roditelje utorkom od 10 do 12 sati. Na tim sastancima spreman je odgovarati na sva pitanja. A odnosi li se mjera zabrane pristupa treninzima i na zaposlenike kluba? U Dinamu, naime, treniraju sinovi Marijana Vlaka, Zorana Mamića i ekonoma Livia Cvrka.
– Za njih zabrana, naravno, ne vrijedi, ali ona je i donesena uz odobrenje Zorana Mamića. On nikada ne dolazi na trening svoga sina – kaže Jozak, koji je obišao gotovo cijelu Europu i pratio rad nogometnih škola.
– Bio sam u akademijama West Hama, Arsenala, Lyona, Olympiquea, Freiburga, Bayera... i svugdje je normalno da roditelji ne dolaze na treninge svoje djece.
Psiholog usmjerava
Jozakova inovacija je i psiholog u Dinamovoj školi nogometa. Boris Balent jednom tjedno posjećuje Maksimir.
– On radi s najstarijim kategorijama, kadetima, juniorima i starijim pioniorima. Nije posrijedi nikakva terapija, liječenje, nego usmjeravanje djece.
- Psiholog prati rad i ponašanje na treninzima, po potrebi razgovara s dječacima, daje im različite upitnike. I to je također praksa u velikim europskim klubovima – zaključio je Jozak.
U Dinamovoj školi vježba 212 dječaka, a s njima profesionalno radi 21 trener, te osmorica honorarno.