13.07.2010. u 12:00

U doba poslijeratne oskudice dovoljno nije bilo ni tvorničkih cigareta ili su za većinu pušača bile preskupe, pa je i na tom području vrijedilo geslo “snađi se, druže”.

Kad sam u svom novozagrebačkom naselju prvi put naletio na natpis “Popravak odjeće”, osjećao sam se kao da me tko gurnuo u vremenski stroj i prebacio u pedesete godine, u mali, prašni Bjelovar bez asfaltiranih ulica na kojima se automobil pojavljivao nekoliko puta dnevno.

U to doba, kad je moj ratni naraštaj dobro upoznao krpež i trpež poslijeratne “obnove i izgradnje”, to se, istina, nije tako otmjeno nazivalo. Ali se masovno prakticiralo u legalnim krojačkim radionicama i zadrugama i bezbrojim ilegalnim malim obrtima ili kućnoj radinosti, koji su se zasnivali na predratnim singericama ili na rukama spretnima u baratanju iglom i koncem.

Odjeća (kao i razna druga tkana roba) nije se popravljala, nego se krpala, skraćivala, produljivala, sužavala, proširivala, prekrajala, okretala (stari bi se kaputi rašili i sašili tako da bi uščuvano naličje postalo lice) i na druge načine (primjerice, bojenjem) vraćala u život. Konfekcije nije bilo, nova su si odijela mogli priuštiti samo imućniji građani (pretežno iz nove vlasti) ili, pak, sretnici koje je s tri metra engleskog štofa mogao opskrbiti kakav rođak s “trulog Zapada”, a proletariziranim širokim (sirotinjskim) slojevima na raspolaganju je bio samo “popravak odjeće”.

Da, odjeće! Popravljalo se, krpalo i (doma) izrađivalo sve što je bilo potrebno za kakav-takav život. S današnjeg stajališta, možda je najbizarniji obrt bio popravak iliti štopanje ženskih najlonskih čarapa, najlonki.

U doba poslijeratne oskudice dovoljno nije bilo ni tvorničkih cigareta ili su za većinu pušača bile preskupe, pa je i na tom području vrijedilo geslo “snađi se, druže”. Omiljeni oblik “snalaženja” bio je nabava krijumčarene hercegovačke škije i motanje cigareta za vlastite potrebe. Do duhana se još nekako i moglo doći, ali do cigaretnih papirića vrlo teško, pa se pušio i novinski papir. Strašenja štetnošću pušenja također nije bilo, no to nikome nije nedostajalo.

Nekako usporedo s uskrsavanjem radionice “Popravak odjeće” čuo sam i priču o vrlo raširenoj pojavi proizvodnje filtar-cigareta u kućnoj radinosti, koje kvalitetom i izgledom ne zaostaju za onima iz tvornice koja se tobože ne smije reklamirati. Navodno da se čak i pakiraju u lijepo dizajnirane kutije.

Ukratko, oskudica nam lupa na vrata. Ali ne kao sablast koje bi se trebalo previše bojati, nego kao stara znanica s kojom (silom povijesnih prilika) znamo kako se izlazi na kraj. Ne mislim da je izlaz u otvaranju salona za štopanje čarapa i sitnome švercu, ali u otvaranju prostora odvažnim, originalnim i praktičnim ljudima koji ne gube glavu čim zaškripi svakako jest. Bili smo siromašni i opet bismo to mogli postati, no da se ničega ne treba bojati, to mi dovikuje i moje siromašno bjelovarsko društvo iz vremena kad je bilo neusporedivo teže nego što je danas. Najgore bi bilo kapitulirati pred strahom od siromaštva, a najgluplje povjerovati onima koji nas tim strahom straše.

Ključne riječi

Komentara 13

Avatar PotemkinVillage
PotemkinVillage
16:55 13.07.2010.

\"Nitko me ne može tako malo platiti, koliko ja malo mogu raditi\" glasila je krilatica, nastala u našoj samoupravnoj prošlosti, a sa kojom smo devedesetih ušli u novu staru Hrvatsku. Ta bizarna izreka sve do danas ostala je naš hrvatski moto življenja.

Avatar PotemkinVillage
PotemkinVillage
17:12 13.07.2010.

Ovi što nas straše strahom od siromaštva, ne rade to zbog toga što bi željeli nešto promijeniti ili popraviti da nam bude bolje, nego tek kao političko oruđe, isprobani mehanizam za gladne uši potencijalnih birača u političkoj borbi za dolazakak na vlast. Nedostaje mi Željka Antunović sa svojom sindikalnom košaricom, krumpirima, smrznutom piletinom, i drugim artiklima, koje je tako srčano prezentirala javnosti sve do svog izbornog debakla. Ako se bude kandidirala ponovo za neku foteljicu, ne sumnjam da će se Željkica vratit sa svojom soc-realističkom predstavicom i teatarskim rekvizitima u obliku sindikalne košarice.

PG
praseca gripa
14:35 13.07.2010.

Pa i zastrasivanje je sastavni dio propagandne masinerije. Treba se dokopat vlasti pod svaku cijenu,a onda su blagajne u nasim rukama,iako prazne,ali nase.Narod ce uvijek placat poreze,kapnut ce ponesto. Njima na vrhu nikad ne ce prifalit,a bit ce i za rodbinu i politicke istomisljenike. Zna partija kako se to radi i zato su se toliko upeli cim prije na vlast,a laganje je najlaksa metoda,tko ce te vise moc upitat bilo sto. Lako im je utoliko sto su mediji listom na njihovoj strani. Da nije ovog nesretnog interneta,ne bi se moglo nista reci.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?