Sukob civilizacija na najvećoj ribljoj veletržnici na svijetu

12.03.2009.
u 14:54

Strani turisti rado posjećuju popularnu riblju veletržnicu Tsukiji u Tokiju, a kada su zločesti, zaposlenici bi ih najradije istog časa bacili u more. Vrhunac bezobrazluka bio je kad je jedan britanski turist mrtav pijan polizao glavu zamrznute tune.

Incident su zabilježile i kamere japanske televizije, a razjareni radnik na engleskom je vikao "Gubi se van, gubi se van!" Inače, obilazak Tsukijija u cik zore jedna je od glavnih turističkih atrakcija jer samo tada posjetitelji mogu svjedočiti aukciji tuna na tržnici veličine 43 nogometna igrališta.

Svake godine to čini u prosjeku 10 milijuna znatiželjnika, a kroz tržnicu godišnje prođe čak 600 tisuća tona ribe i drugih morskih plodova, drugim riječima, svaka peta riba ulovljena riba proda se na tržnici Tsukiji.


Foto: AFP

Sve bi bilo u redu da se posjetitelji ponašaju pristojno, no neki su jednostavno bezobrazni i upravi i trgovcima toga je dosta. Primjerice, jednu pripitu turistkinju prijatelji su vozili golu u drvenim kolicima koje inače koriste veletrgovci.
- Smetaju nam i ne poštuju naš posao - izjavio je 75-godišnji Saito Shiro koji na tržnici već pola stoljeća čisti i obrađuje ribu.

Uprava se zbog čestih izgreda odlučila na radikalan potez i krajem prošle godine usred iznimno prometne novogodišnje sezone zatvorila tržnicu za posjetitelje. Iako je od siječnja ponovno otvorena za "autsajdere", pitanje je li turistima tamo mjesto ostaje visjeti u zraku.

Problem je u tome što među stolovima i hladnjačama punim ribe dolazi do sudara dvaju poputno različitih stilova života. Japanskog koji cijeni red, rad i disciplinu i "divljih" zapadnjaka koji misle da su usred zabavnog parka, a ne na nečijemu radnom mjestu koje ima svoja pravila i tradiciju.

Vodeći ljudi tržnice učinili su prvi korak; zamolili su hotele da šalju manje skupine turista, postavili znakove koji na pet svjetskih jezika upozoravaju posjetitelje da paze na ponašanje tijekom aukcija, zabranjuju korištenje fotoaparata s bljeskalicom i postavili su čuvare koji paze da se pravila poštuju. Sad je na turistima je da ponove lekcije iz bontona.

Želite prijaviti greške?