ZELENA OPASNOST Dosad se najmanje radilo na čišćenju šuma od mina

Šumska zemljišta tek sada na redu za razminiranje

21.04.2009.
u 16:42

U Karlovačkoj županiji ostalo je još 10.896,4 hektara minski sumnjivog šumskog prostora, po podacima iz 2008. godine.

Došle na red
Radnici Hrvatskog centra za razminiranje nedavno su uveli tvrtku Avangard d.o.o. iz Splita u poslove pretraživanja i razminiranja šume Bosiljevac, po projektu Šumarije Duga Resa, u gospodarskim odjelima 19, 25 i 26, tlocrtne površine od 179.551 četvornih metara, a radove su financirale Hrvatske šume. Sve to govori, iako su šume na posljednjem mjestu poslije urbanih područja, objekata infrastrukture i poljoprivrednih površina, da se pirotehnički pregledi šumskog zemljišta napokon počinju aktivnije provoditi.

Na području Šumarije Ogulin minski je sumnjivo 8.153,72 hektara šuma, s drvnom zalihom od 2.131.228 prostornih metara i etatom od 334.448 kubika, kao i 54,4 km šumskih cesta. U karlovačkom kraju minski je sumnjivo 2.742,7 hektara šuma, s drvnom zalihom od 494.113 prostorna metra i etatom od 21,650 kubika. Najviše se radilo na području Ogulina, gdje su gospodarski vrijedne šume bile nedostupne, na Kapeli i na području Karlovca.

Hrvatske šume počele su ulagati u razminiranje značajnija sredstva 2002. godine, uspostavile su suradnju s HCR-om, koji provodi tehnički dio poslova u humanitarnom razminiranju šuma i šumskog zemljišta, uz pomoć lokalne samouprave i drugih subjekata. Napravljen je i sporazum s Državnom geodetskom upravom o financiranju izrade digitalnih ortoplanova za minski sumnjiva područja i izrađena je publikacija s osnovnim podacima o minsko-eksplozivnim sredstvima, radi edukacije zaposlenih.

Najsumnjiviji prostor
Za planiranje daljnjeg gospodarenja šumama važno je utvrditi dinamiku poslova razminiranja i odrediti prioritete.

Kako su šume i šumska zemljišta i dalje najveći dio minski sumnjivih površina u RH, bilo bi uputno da se razradi što prije učinkovitiji sustav financiranja za njihovo razminiranje.

Želite prijaviti greške?