Petogodišnji dječak, koji se nedavno s obitelji vratio iz zapadne Afrike, smješten je u newyoršku bolnicu Bellevue pod sumnjom da je obolio od ebole.
U iščekivanju laboratorijskih nalaza liječnici i medicinsko osoblje nastoje utvrditi je li dječak za vrijeme boravka u zapadnoj Africi bio u kontaktu s oboljelima od ebole. U istoj bolnici, u izolaciji, boravi i Craig Spencer, američki liječnik koji je obolio nakon povratka iz Gvineje.
U međuvremenu, u karantenu u New Jerseyu stavljena je Kaci Hickox, američka bolničarka koja se vratila iz zapadne Afrike gdje je njegovala oboljele od ebole. Nju su izolirali odmah u zračnoj luci, a to iskustvo ona je opisala kao zastrašujuće.
Najavila je da će podići tužbu zbog prisilne karantene i ozbiljnog kršenja američkog ustava te građanskih prava i sloboda. Nakon tih prijetnji guverner New Jerseya Chris Christie objavio je da će Kaci Hickox biti puštena iz karantene.
Države New York, New Jersey i Illinois još su prije usvojile odredbe prema kojima svi zdravstveni radnici koji dolaze iz zapadne Afrike, a imali su kontakt s oboljelima, moraju u karantenu 21 dan, što ja maksimalni period inkubacije za ebolu. No čini se da sada odustaju od tako strogih mjera pa za takve pojedince traže ili hospitalizaciju ili kućnu karantenu.
>> Ebola stigla u New York i u Mali. Zaraženi djevojčica (2) i liječnik
>> Obama čvrsto zagrlio medicinsku sestru izliječenu od ebole