Zastave duž gradskih ulica, postrojena vojska, parada policije kroz grad uz pjesmu „Marš na Drinu“, svečana akademija, nastupi učenika i mnoštvo popratnih sadržaja dio su ovogodišnjeg obilježavanja Dana Republike Srpske, koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Vlasti RS predvođene predsjednikom Miloradom Dodikom potrudile su se da 25. obljetnica uspostave tog entiteta bude najspektakularnija do sada, a posebno se ističe kako je „narod na referendumu odlučio da je to njegov praznik“.
– Dodik je drugi Tito, ovo je dan za pamćenje – komentirao je jedan Banjolučanin za Klix.ba.
Nade u Trumpa
Ovaj dan uzrok je nove političke i međunacionalne krize u BiH jer je, odlučujući po zahtjevu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Ustavni sud odlučio da je 9. siječnja kao Dan RS i krsna slava RS neustavan jer diskriminira nesrbe, odnosno Bošnjake i Hrvate u tom entitetu.
Dodik je prvo odbio provesti odluku, a potom organizirao i referendum o Danu RS, da bi konačno donio zakonske izmjene kojima se religijski segment i obveza obilježavanja Dana RS ukidaju. Vlasti RS tvrde da su time provele odluku Ustavnog suda, ali se bošnjački predstavnici u Sarajevu i međunarodna zajednica ne slažu s tim. Optužuju Dodika za nepoštivanje pravne države i ustavnog poretka BiH. Bakir Izetbegović zatražio je utvrđivanje odgovornosti svih koji su na bilo koji način prekršili propise oko angažmana pripadnika OS BiH. Dodik prijeti novim referendumima i izlaskom RS iz BiH ako se tom entitetu ne vrate „izvorne daytonske ovlasti“. Tvrdi da su te ovlasti ukidane odlukama visokih predstavnika mimo Daytonskog sporazuma, a potvrđivane odlukama Ustavnog suda BiH u kojem sjede i tri strana suca. Poručuje da mešetarenje međunarodnih predstavnika i stranih sudaca u Ustavnom sudu BiH “ne može biti mjera naše slobode”.
– To je mjera neslobode za nas i zato ćemo odlučno odbaciti svaki pokušaj nametanja kvaziodluka donesenih u Ustavnom sudu BiH – ustvrdio je on navodeći da je “danas, 25 godina poslije, RS odlučna da živi svoj život kao država i odlučna je da sukladno Daytonskom sporazumu upražnjava svoja izvorna prava”.
Na zaštitu pozicije RS, ali i poštivanje Daytonskog sporazuma, danas je u čestitki za Dan RS pozvao srbijanski premijer Aleksandar Vučić. On nije došao na svečanost u Banju Luku, ali jesu neki njegovi ministri i predsjednik Tomislav Nikolić. Osim Srbije, Dodik izravnu potporu ima još samo od Rusije, ali teško je očekivati da bi i Beograd i Moskva podržali bilo kakvu avanturu s referendumom o odcjepljenju RS od BiH. Dodik se, ipak, nada da će njegova međunarodna pozicija biti bolja nakon što Donald Trump preuzme dužnost američkog predsjednika. Dosadašnja američka administracija prema Dodiku se odnosila kao prema glavnom destabilizirajućem čimbeniku na Balkanu. Iako nema konkretnih najava promjene američke politike prema BiH i Dodiku, predsjednik RS uzda se u svoje lobiste u SAD-u.
Službeno Sarajevo i bošnjački predstavnici u RS, žestoko su napali Dodika zbog nepoštivanja odluke Ustavnog suda BiH, a srpskog člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića zbog svečanog postrojavanja pripadnika Oružanih snaga BiH u Banjoj Luci. Bošnjačke oporbene stranke ustvrdile su kako je riječ o „mini državnom udaru“ jer nema službenog odobrenja o angažiranju vojnika na svečanosti u povodu Dana RS.
Protiv bilo kakvog angažmana pripadnika OS BiH u program obilježavanja Dana RS izjasnio se i stožer NATO-a u Sarajevu, a poštivanje Ustava i odluka Ustavnog suda zatražili su i američko veleposlanstvo u BiH te visoki međunarodni predstavnik Valentin Inzko.
– Mirovni sporazum mora se poštovati u cijelosti, a ne kao “a la carte” – poručio je danas Inzko, koji je u nekoliko navrata podsjetio bh. političare da on još uvijek ima mehanizme putem kojih može osigurati provedbu Daytonskog sporazuma.
Poziv na odcjepljenje
Ipak, malo je vjerojatno da će međunarodna zajednica iskoristiti te mogućnosti i ukloniti Dodika sve dok se on eventualno ne odluči na neke konkretnije poteze na odcjepljenju RS. Međutim, i sam Dodik kaže da se neće upuštati u avanture, što bi takav potez nedvojbeno predstavljao. To ne znači da se situacija u BiH neće dodatno radikalizirati. Naprotiv, već iduća godina je izborna u BiH, a u ovoj Dodik najavljuje blokadu svih procesa ne pristane li bošnjačka strana na zakonske promjene kojima bi troje stranih sudaca u deveteročlanom Ustavnom sudu BiH bilo zamijenjeno domaćim sucima. Iz Sarajeva mu je već stigao odgovor kako bi takva promjena predstavljala raspakiranje Daytonskog sporazuma i da je neprihvatljiva.
>> Republika Srpska: političke igre oko 9. siječnja
Evo srba opet. Opet su ugroženi, i opet bi nas gurali u rat sve skupa. Zar nije bilo dosta ratova na ovim prostorima, jada i tuge? Bilo ih je prije rata 30 % u BiH, pa su ratom i genocidom najvecim nakon II svjetskog rata zauzeli jos 20% zemlje. I sada bi se odvojili. Može, ali neka vrate što su genocidom osvojili. Zbog njih izgleda da nikada nece biti mira na ovim prostorima.