Nova opasna prijetnja

ISIL želi napadati i dronovima

Iraqi security forces stand with an Islamic State flag which they pulled down in the town of Hit in Anbar province, April 2, 2016.
Foto: REUTERS/Pixsell
04.04.2016.
u 17:45

Britanski premijer David Cameron upozorio kako ISIL planira koristiti bespilotne letjelice kako bi rasuo nuklearni materijal po gradovima

“Najmanja količina plutonija mogla bi ubiti i raniti stotine tisuća ljudi. To bi bila humanitarna, politička, ekonomska i ekološka katastrofa s globalnim posljedicama koje bi trajale desetljećima. To bi promijenilo svijet.”

Prljava bomba

Kazao je to američki predsjednik Barack Obama na summitu o nuklearnoj sigurnosti u Washington upozorivši lidere svijeta kako je potrebna veća suradnja među zemljama da “luđaci” poput terorističke organizacije Islamske države ne bi nabavili nuklearnu bombu. Obamin govor došao je nakon izvješća američkih i australskih obavještajaca, još iz 2015., kako ISIL ima dovoljno radioaktivnog materijala i kapaciteta za izradu nuklearne bombe. Obama je naglasio i da postoji “otprilike 2000 tona nuklearnog materijala” oko kojeg “nije sve dobro osigurano” te činjenicu da su pripadnici Islamske države tajno snimali belgijskog nuklearnog znanstvenika i da koriste kemijsko i biološko naoružanje, navodeći kako sve to predstavlja jasno iskazanu namjeru. Da ima ambiciju stvoriti oružje za masovno uništenje, ISIL je objavio i u časopisu Dabiq tvrdeći kako su se domogli radioaktivnog materijala i napravili “prljavu bombu”. Iako svijet tada nije ozbiljno shvatio njihove tvrdnje, danas svjetski čelnici sve više strahuju kako bi ta teroristička organizacija mogla napasti europske zemlje nuklearnim oružjem, što je potvrdio i britanski premijer David Cameron upozorivši kako ISIL planira koristiti bespilotne letjelice (dronove) da bi rasuo nuklearni materijal po europskim gradovima. Prema zapadnim obavještajnim podacima, teroristi ISIL-a traže načine za kupnju dronova kako bi lansirali napad “prljavom bombom” na neki od većih zapadnih gradova i na taj način usmrtili na tisuće osoba. Cameron je istaknuo kako su opasnosti od toga da ISIL dođe u posjed opasnih nuklearnih materijala “previše realne”. Kako su velike mogućnosti da se takvo nešto dogodi, s obzirom na to da je poznato kako je ISIL došao do nešto više od 40 kilograma slabo obogaćenog urana, koji se nalazio u Sveučilištu u Mosulu, nakon što je 2014. osvojio ovaj grad, dokazuje i činjenica kako su lideri Velike Britanije, SAD-a, Kine i Francuske razgovarali o strategiji i odgovoru u slučaju takvog napada. O nestanku nuklearnog materijala iz Mosula koji je dospio u ruke terorista ISIL-a irački veleposlanik pri UN-u Mohamed Ali Alhakim obavijestio je glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona.

Strani borci

Istodobno, Međunarodni centar za borbu protiv terorizma objavio je izvješće u kojem se navodi kako se oko 4294 Europljanina uključilo u ratna djelovanja u Siriji od 2012. U izvještaju nema podataka o borcima ISIL-a s područja Rusije i iz zemalja bivše Jugoslavije i Balkana. U redove ISIL-a otišlo je 2400 ruskih državljana. S područja Balkana ISIL-u se pridružilo 877 boraca, najviše s Kosova, njih 300, iz BiH 200, Makedonije 207, Albanije 107, Srbije 50 te Crne Gore 13. Njih 299 vratilo se dok ih je oko 100 poginulo, najviše iz BiH, njih 50-ak.

>> Sirijske snage ušle u grad blizu Palmire, ISIL je na koljenima!

>> Islamisti okružili Hrvatsku: kampovi uz granicu i u Srbiji

Komentara 16

Avatar superhik74
superhik74
18:57 04.04.2016.

Dobro je to znati jer su nas "zapadni demokrati" upravo (ako covjek cita logikom inverzije poruke propagandnog teksta) obavijestili da su svojoj kreaciji ISIL-u dostavili dronove kako bi ih ovi mogli poceti upotrebljavati.

Avatar marengo2
marengo2
18:31 04.04.2016.

Treba samo uvesti smrtnu kaznu za pocinioce i planerebilo kakvog napada ili s.anja,deportirati i najdaljnjeg rodjaka tog manijaka i rijesen problem. Da imam vlast sredio bih to u roku od mjesec dana...

Avatar strazar
strazar
04:26 05.04.2016.

Treba ih ocistiti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije