Bivši britanski ministar za Europu Denis MacShane na početku 2000-ih bio je među glavnim protivnicima brzog pristupa Hrvatske EU, i to zbog problema oko Haaga. Smatrao je da je uvjet približavanja uhićenje odbjegloga generala Ante Gotovine pa je, logično, presudu Haaškog suda protiv generala doživio kao potvrdu ispravnosti svojih stavova.
Bio sam u pravu
– Ovom presudom posve je opravdan moj stav da Velika Britanija blokira hrvatske pregovore s EU 2004. sve dok general Gotovina ne bude predan Haaškom sudu – izjavio je MacShane za Jutarnji list te dodao: – Gotovina je heroj jednako kao i Nijemci koji su masakrirali nedužne ljude u Lidicama ili Rusi koji su ubili poljske časnike u Katinu. Izdao je svoj narod i katoličku vjeru, a zatim se kukavički skrivao od pravde.
Njegove su ocjene razjarile braniteljske udruge i političare koji su mu poručili da bi mu kao političaru, koji je i sam pod kaznenim progonom, bilo bolje da šuti. MacShane, 63-godišnji britanski zastupnik, bio je ministar za Europu od 2002. do 2005. u vladi Tonyja Blaira. Podržavao je Blairovu politiku vezanu uz rat u Afganistanu i Iraku, a poznat je i po aferi iz 2001. kada je u The Observeru objavio članak koji podupire rat u Afganistanu, potpisujući se kao Khalid Mahmood, Cijeli MacShaneov javni život premrežen je aferama. Trenutačno je zbog varanja na računima u koje je bio upleten dobar dio britanskih zastupnika, pa tako i on, pod suspenzijom Laburističke stranke. Optužbe da je tijekom sedam godina lažirao račune i tako pronevjerio najmanje 125.000 funti za najam ureda, iako je bila riječ o garaži, od prošle su jeseni i predmet kaznene istrage.
Pravo ime Matyjaszek
Njegovo je pravo ime Denis Matyjaszek, po ocu Poljaku. Tvrdeći da su ga poslodavci na BBC-u, na kojem je u mladosti radio kao novinar na to prisilili, uzeo je majčino prezime MacShane. BBC mu je otkazao pošto se javio u program lažno se predstavljajući te izvrijeđao jednog konzervativnog političara. Karijeri na BBC-u prethodio je rad u studentskom listu na Oxfordu gdje su ga jednom gotovo linčovali. Konkurenti koje je izvrijeđao oteli su ga, skinuli i obojili ružičasto. Poslije novinarske, zaplivao je prvo u sindikalne, a potom u političke vode. Poslije 2005. ispao je iz vlade jer nije zauzeo stranu u sukobima Blaira i Browna.
moralan tip