Katalonske političke stranke koje se zalažu za odcjepljenje od Španjolske, koalicija „Zajedno za Da“ i antikapitalistička Kandidatura nacionalnog jedinstva (CUP), postigle su danas sporazum o formiranju vlade nekoliko sati prije roka izbjegavši raspisivanje novih izbora u toj pokrajini na sjeveroistoku zemlje, potvrdio je tehnički predsjednik Artur Mas.
"Sve je bilo spremno da raspišemo u ponedjeljak nove izbore no to je bio najgori scenarij. Sutra navečer bit ću bivši predsjednik“, rekao je Mas na izvanrednoj novinskoj konferenciji u Barceloni čime je postalo jasno da je ispunjen kriterij na kojem je inzistirao CUP.
Ta stranka tražila je od koalicije „Zajedno za Da“ drugog kandidata za predsjednika umjesto Masa, po mogućnosti nekoga iz partnerskog lijevog ERC-a, koji je ideološki blizak CUP-u. Na kraju je dogovoreno da će novi predsjednik biti 53-godišnji Carles Puigdemont, član Masove konzervativne stranke Demokratska konvergencija Katalonije (CDC) te aktualni gradonačelnik Girone.
Da se dvije strane nisu dogovorile do roka koji je istjecao u ponoć, održali bi se novi regionalni izbori u ožujku, četvrti u posljednjih pet godina u Kataloniji.
Teški pregovori dviju strana vodili su se od izbora 27. rujna, a u petak je na sastanku u Barceloni propao i posljednji u nizu pokušaja usuglašavanja oko budućeg predsjednika koji bi upravljao jednim od najbogatijih dijelova Španjolske, sa 7,5 milijuna stanovnika.
Separatistička koalicija „Zajedno za Da“, sastavljena od Demokratske konvergencije Katalonije i ljevičarske Republikanske ljevice Katalonije (ERC) osvojila je na izborima 62 od 135 mjesta u parlamentu, a za natpolovičnu većinu kojom namjerava pokrenuti proces razdruživanja od Španjolske potrebno joj je 68 mjesta.
CUP je osvojio 10 mjesta i također traži nezavisnost, no nije htio dati Masu novi četverogodišnji mandat kritizirajući njegovu politiku štednje i nazivajući ga „buržujem“ i predstavnikom liberalne elite.
Koalicija „Zajedno za Da“ i CUP sada imaju potrebnu većinu u parlamentu a još ranije su najavili raskidanje veza sa Španjolskom u idućih 18 mjeseci. U studenom je španjolski ustavni sud jednoglasno blokirao njihovu rezoluciju o nezavisnosti. Prema ustavu iz 1978., kada je u Španjolskoj uvedene demokracija, referendumi se mogu organizirati jedino na razini čitave zemlje.
Narodna stranka desnog centra španjolskog premijera Mariana Rajoya, koja se žestoko protivila referendumu o nezavisnosti Katalonije, pobijedila je na parlamentarnim izborima 20.prosinca no nema natpolovičnu većinu.
Pregovori između četiri vodeće nacionalne stranke – Narodne stranke, stranke lijevog centra PSOE, lijevog Podemosa i stranke centra Građanima – nastavljaju se a zasad je neizvjesno tko će sastaviti buduću vladu. Od njih četiri jedino Podemos koji ima 69 od ukupno 350 zastupnika u nacionalnom parlamentu podržava organiziranje referenduma po uzoru na onaj u Škotskoj gdje su stanovnici u rujnu 2014. glasovali o nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva.
>> Katalonski parlament većinom glasova podržao rezoluciju o odcjepljenju
Želim vam što prije priznanje države.