Džihadisti ISIL-a zauzeli su jučer središte grada Kobanea u kojem se nalazi lokalna kurdska uprava i zapovjedništvo vojske te kontroliraju više od 50 posto grada, javio je ynetnews.com.
AFP je pak “tvitom” javio da je grad i službeno pao, ali zasad nema drugih potvrda. Arapski mediji pišu da su džihadisti zauzeli i gradski zatvor koji se nalazi blizu centra.
Izvlače se na Assada
Kurdski vođe kazali su da ISIL bombardira sirijski granični prijelaz s Turskom kako bi potpuno blokirao prilaz gradu. Potvrdili su to i predstavnici britanskog Ureda za ljudska prava koji su javili da ISIL pokušava zatvoriti jedini prilaz gradu. Kažu da je do sada u borbama poginulo više od 500 ljudi, a domove napustilo njih više od 100.000. “Padne li Kobane, ISIL će moći prodrijeti i do Istanbula”, upozorio je vođa sirijskih Kurda Saleh Muslim Mohamed u razgovoru s Christiane Amanpour sa CNN-a. Zbog pasivne turske politike prema Kurdima u gradu Kobaneu, situacija u toj državi svaki dan je sve napetija. Analitičari strahuju da bi pad Kobanea mogao prouzročiti krvave sukobe između Turaka i Kurda. Naime, diljem Turske nastavljaju se sukobi između kurdskih prosvjednika i policije, ali i nacionalističkih turskih skupina. U četiri dana sukoba ubijeno je više od 30 osoba, među njima i dva policajca, dok je ranjeno 500-tinjak ljudi. Zašto Turska ne intervenira u Kobaneu? Jedan od glavnih razloga je krvavi 30-godišnji rat između Kurdske radničke stranke (PKK) i turske vojske u kojemu je do danas ubijeno više od 40 tisuća ljudi, a Ankaru je koštao 500 milijardi dolara.
Sve je veći pritisak na Tursku od strane SAD-a da se uključi u borbu i zaustavi pohod džihadista bez postavljanja uvjeta. Naime, u SAD-u su uvjereni da Turska jedina može zaustaviti pohod ISIL-a. Zbog toga će Pentagon u Tursku poslati američke vojne stručnjake koji bi s turskim kolegama našli način kako zaustaviti pohod boraca Islamske države. Unatoč pritiscima na Tursku sa svih strana, Turci i dalje uvjetuju njihovo uključenje u borbu protiv džihadista stvaranjem tampon-zone i rušenjem režima Bashara Al-Assada. Premijer Turske Ahmet Davutoglu rekao je da je “Turska protiv Islamske države na potpuno jednak način kao što je i protiv Assada”.
Nezadovoljna oporba
– Assad i Islamska država odgovorni su za sve te događaje i tragedije – rekao je turski premijer te ponovio da je njihova borba protiv ISIL-a uvjetovana rušenjem sirijskog režima. S druge strane, turska oporba smatra da je glavni krivac za nastalu situaciju u Siriji Erdogan jer je dopustio ulazak tisućama džihadista. Zastupnik u turskom parlamentu i član Republikanske narodne stranke Refik Eryilmaz kazao je za Večernji list da je Turska od početka sukoba u Siriji vodila krivu politiku.
– Erdogan je stao uz zemlje koje su financirale i inicirale taj rat. Odakle su došli ti mudžahedini i strani plaćenici? Pa iz Turske, a to su potvrdili i podaci svih obavještajnih službi. Turska je, nažalost, danas postala baza za teroriste – istaknuo je Eryilmaz naglasivši da se boji da Turska ne plati visoku cijenu zbog krive politike i procjene jednog čovjeka.
>>'Ne dopustite da se ponovi Srebrenica'
>>Džihadisti zauzeli srce Kobanija: Kurdi bježe od pokolja
"Proizvođači oružja u SAD-u slave" Tu se krije jedan od mogućih odgovora kome je u interesu širenje ratnih sukoba. Glumeći spasilačku akciju, bezdušni ratni profiteri, umjesto da zaustave napredovanje ISILA, dopuštaju zahuktavnje ratnih sukoba uz nebrojene žrtve (tko za njihjih pita), u stvari dolijevaju benzin u već pregrijano pakleno grotlo.