Milicija iračkih Kurda

Najsnažnija sila koja se bori protiv ISIL-a neće ući u Mosul

mosul, irak, vojska
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
07.11.2016.
u 08:46

Vojni izvori SAD-a procjenjuju da se u gradu nalazi 4000 do 5000 boraca ISIL-a. Zbog toga će operacije čišćenja grada potrajati nekoliko tjedana, ako ne i mjeseci

Tomas Olivier iz agencije Lowlands Solutions govori za DW o tijeku borbi oko Mosula. S nastavkom ofenzive protiv tzv. Islamske države i pokušaja da se ekstremiste protjera iz grada Mosula, javljaju se i pitanja kako će se odvijati borbe i tko će sudjelovati u njima.

Pešmerge, milicija iračkih Kurda, poznati su po uspješnom djelovanju protiv jedinica ISIL-a. Oni su već najavili da neće ulaziti u sam grad Mosul i da se u tome neće pridružiti snagama regularne iračke vojske.

Razgovarali smo o tome s Tomasom Olivierom, jednim od šefova konzultantske tvrtke za pitanja sigurnosti Lowland Solutions. On je ujedno i bivši funkcionar nizozemskog ministarstva obrane.

DW: Zbog čega su pešmerge zaustavile napredovanje prema centru Mosula iako su poznati kao najefikasnija sila koja se bori protiv ISIL-a?

Thomas Olivier: Vođa pešmergi Masoud Barzani mudro je izjavio kako njegove snage neće ući u Mosul u operaciju čišćenja grada od pripadnika ISIL-a. Iako je na djelu uska koordinacija vojnih djelovanja između pešmergi i iračke vojske, on je odlučio da se koncentrira na džepove, na dijelove teritorija na kojima još uvijek djeluje ISIL u sjevernom dijelu Iraka i oko grada Kirkuka, koji je pod kontrolom Kurda. U tim dijelovima Iraka ISIL je pokrenuo očajnička djela nasilja kao odgovor na ofenzivu na grad Mosul.

Osim toga, pešmerge su mnogo više fokusirane na tursku vojnu bazu u Bašiki, koja se nalazi izvan grada Mosula. Barzani je istaknuo da je protiv toga da u oslobađanju Mosula sudjeluju snage koje nisu iz Iraka. 

Što očekuje iračke snage u sljedećoj fazi ofenzive na Mosul. Hoće li doći do uličnih borbi, borbi u kojima će se osvajati četvrt po četvrt grada?

Ulične borbe su najvjerojatniji scenarij. Činjenica je da su pripadnici ISIL-a pružili žestok otpor u pojedinim dijelovima Mosula. Vojni izvori SAD-a procjenjuju da se u gradu nalazi 4000 do 5000 boraca ISIL-a. Zbog toga će operacije čišćenja grada potrajati nekoliko tjedana, ako ne i mjeseci. ISIL je na raspolaganju imao mjesece da pripremi mrežu obrambenih utvrda i tunela. Kako bi zaustavio napredovanje iračke vojske, trenutačno koristi taktiku koju čini kombinacija pojedinačnog otvaranja vatre, korištenja protuoklopnih projektila i napada bombaša samoubojica.

U tim okolnostima, iračka vojska mora biti ekstremno oprezna u operacijama oslobađanja grada kako bi smanjila gubitke. Zbog rizika od civilnih žrtava, savez koji predvodi SAD može koristiti samo precizno oružje i streljivo i to samo u okruženju u kojem se nalaze irački vojnici. Borbe "ulicu po ulicu" stoga ostaju kao jedina efikasna opcija za čišćenje grada od pripadnika ISIL-a i eliminiranje svih "džepova" otpora ISIL-a.

Koliko je ova operacija drugačija od ranijih koje su izvođene?

Koalicija koju predvodi SAD i iračka vojska u ovom slučaju ne mogu računati na podršku borbenih zrakoplova jer bi to izazvalo velike civilne žrtve. To je klasičan primjer tradicionalnih uličnih borbi u kojima iračka vojska mora pokazati strpljenje ako želi imati uspjeh. Svaka ulica, svaki objekt, svaka kuća, svako dvorište moraju biti pretraženi i očišćeni od opasnosti. S obzirom na to da je Mosul veliki grad, to će vjerojatno potrajati mjesecima.

Očekuje li se da će ISIL braniti teritorij ili će se povući? Kako bi to moglo utjecati na operaciju?

Iako je bilo primjera da su proteklih tjedana pripadnici ISIL-a dezertirali, očekuje se da će oni koji čine jezgru ovog pokreta ostati u gradu i boriti se, te da neće tek tako dići bijelu zastavu. Jedan od razloga za to je što je sam ISIL tijekom proteklih nekoliko tjedana izveo javne egzekucije navodnih dezertera.

Operacije koje vode snage šijitskih Iračana, trupe koje imaju podršku iz Irana i kurdske milicije će presjeći odstupnicu snagama ISIL-a ka zapadnom i sjevernom dijelu Mosula. Stoga se ne očekuje da će iračke snage imati jednostavnu šetnju ka centru grada, nego će se morati pripremiti na sporu i klasičnu operaciju čišćenja grada, kao što je to opisano u vojnim udžbenicima.

Kakva bi situacija mogla nastati kada grad bude oslobođen?

To pitanje je bez sumnje najvažnije pitanje s kojim se suočavaju međunarodna zajednica, savez koji predvodi SAD i vlada Iraka. Arapi suniti tradicionalno kontroliraju sjeverni dio pokrajine Nineve. To područje ipak nastanjuju i brojne druge etničke skupine i vjerske sekte.

Stoga postoji veliki rizik od napetosti koje bi imale vjersku pozadinu. To je jedan od razloga zbog kojih je, recimo, odlučeno da šijitske jedinice koje imaju podršku Irana ne ulaze u Mosul. Još jedan bitan faktor će biti odnos vlada Turske i Iraka, s obzirom na nazočnost turskih snaga u blizini Mosula i nagomilavanje turskih trupa na granici s Irakom.

Mnogi stanovnici Mosula smatraju da vlada u Bagdadu, koja je pod utjecajem šijita, nije njihova vlada. Stoga se ne očekuje da će oslobađanje Mosula dovesti do brzog i lakog ujedinjenja svih tih etničkih i religijskih elemenata društva. Istinska bitka će stoga početi tek na dan kada Mosul bude proglašen oslobođenim gradom.

Komentara 14

BH
bijela_hrvatska
10:42 07.11.2016.

Ući će zato u Rakku. Ne brinite...

Avatar Eric Burdon
Eric Burdon
10:54 07.11.2016.

Mosul i Alep za sad "pripadaju islamskoj drzavi". Mosul je pun zlocestih djihadista. Alep je pun umijerene opozicije. Meni nije jasno.

Avatar nekakav
nekakav
10:42 07.11.2016.

znači, mosul brani do 5.000 vojnika, a istočni dio alepa najmanje 15.000. namjerno koristim izraz 'brani'. 'koaliciju' koja trenutno napada raqqu čini 60-ak 'saveznika'. dal smo na papiru možda i mi ti 'saveznici'? najsnažnija sila u iranu su iranske jedinice,ice, nikakvi kurdi i njihove pešmerge, koji su obični čobani sa puškama. koga lažete? sve tu to lijepe laži, ali teške. zapad vodi već 50 godina istu politiku, izazivanja krize gdje god mogu, zarad svojih parcijalnih interesa. i znate što, to je legitimno. al onda moramo biti fer prema svima, jer i drugi imaju snagu da svoje interese brane i imaju od njih koristi. ono što je jako zanimljivo, da su totalno nestali zeleni političari. u vrijeme kad nam el. vozila prodajete kao izlaz iz svih naših ekoloških problema, i dalje je glavni cilj kontrola nafte i plina. očito nas i u slijedećih 100 godina čeka nafta kao pokretač svega. ili netko misli da će nafta samo tako prestati teći... svi znamo da se bušotinu da konzervirati, al nakon 20-ak godina to popusti, i opet imamo problem. mislim, problem, na račun kojeg se danas masno zarađuje. svaki dan se 'proizvede' skoro 100 mil barela nafte. puta 50-ak dolara je 5 milijardu dolara. dnevno. da bi kupili naftu, morate kupiti dolare. da bi mogli poslovati doma, morate prodati dolare. postoji jedna banka koja se bavi tom trgovinom. dolarima. i jedna država koja enormno zarađuje na toj 'trgovini'. pa sad, kome je u cilju da nafta teče još desetljećima? rusiji, kini, njemačkoj, ili pak sad-u? zato je bliski istok i dalje top tema. a zelena energija je za one zelene.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije