Italija će vetom zaustaviti reviziju višegodišnjeg proračuna Europske unije jer nije zadovoljna ekonomskom politikom, posebno prema mladima i migrantima, koju provodi Bruxelles.
– Ne možemo prihvatiti da se našim novcem grade zidovi – kazao je premijer Matteo Renzi očito se osvrćući na Mađarsku i premijera Viktora Orbána.
Umorni od kontradikcija
– Europi moramo poslati poruku. Mi u EU dajemo 20 milijardi eura, a uzimamo 12 milijardi eura. Nije moguće da naš novac uzimaju zemlje koje ne poštuju potpisane sporazume i onda njime podižu zidove – kazao je Renzi.
Mađarska je u 2015. uplatila 800 milijuna eura u zajedničku blagajnu EU, a uzela je 6,6 milijardi eura. Poljska, u kojoj se širi euroskepticizam, uplatila je 3,5 milijardi, a uzela 17,4 milijarde. I Hrvatska je uzela više negoli je uplatila (uplatila 394 milijuna, a povukla 556 milijuna eura).
Italija kritizira EU zbog ekonomske politike štednje koja nije donijela željeni razvitak. Točno je da se ne treba trošiti više od zarađenoga, ali je potrebnija fleksibilnost u računanju potrošenoga. Italija traži da se iz izračuna potrošnje izbace iznosi potrošeni, na primjer, za pomoć područjima pogođenim potresima ili za spašavanje i zbrinjavanje migranata. Bruxelles drži kako je tako što moguće, ali podtajnik talijanskog ministarstva vanjskih poslova za europska pitanja Sandro Gozi kaže: „Umorni smo od europskih kontradikcija i Europe koja kaže neke stvari, a onda ih ne provede“.
Strah od referenduma
Na Europskom vijeću za opće poslove Italija je iznijela sumnju, što je korak prema vetu, o proračunu EU za razdoblje 2014.-2020. Predbacuje da se premala pažnja posvećuje pitanju nezaposlenosti mladih, izbjeglicama, sigurnosti i programima istraživanja. Italija je bila spremna prihvatiti prijedlog Europske komisije, ali kompromisni prijedlog Slovačke, kao predsjedavajuće EU, „nije u skladu sa željama EU“, objašnjava Rim. Slovačka drži kako je „Italiji potrebno više vremena da prihvati kompromis koji je ostvaren glede revizije proračuna“. Kad kažu da Italiji treba vremena, misle na činjenicu da se Talijani na referendumu 4. prosinca trebaju izjasniti za ili protiv ustavnih reformi koje je na prijedlog Renzijeve vlade usvojio parlament. Prema ispitivanju javnog mnijenja, na referendumu bi mogla pobijediti opcija protiv ustavnih promjena, što bi značilo poraz za Renzija i njegovu vjerojatnu ostavku.
Naj bolje je nju raskopati i tek bi tada Europa funkcionirala svako nek obezbjedjuje svoje granice i tocka pa ako imaju novca nek grade i kineske zidove.