Osim o bilateralnim odnosima te stanju u Srbiji i na Kosovu, papa Franjo razgovarao je sa srbijanskim predsjednikom Tomislavom Nikolićem i o procesu kanonizacije kardinala Alojzija Stepinca. Nikolić je kasnije izjavio kako je prenio papi i ono što mu je već napisao, odnosno "da su i katolički i pravoslavni svećenici bili proganjani u vrijeme komunizma, pa prema tome Katolička crkva može Stepinca smatrati mučenikom i blaženikom, ali prije nego što ga se proglasi svecem trebalo bi vidjeti i zašto je šutio pred tolikim zločinima u Drugom svjetskom ratu". Pozdravio je i odluku o osnivanju zajedničke komisije Katoličke i Pravoslavne crkve koja ima zadaću izučiti upravo djelovanje Stepinca u tom razdoblju.
Svetišta na Kosovu
Na pitanje je li papa Franjo nešto odgovorio ili rekao hoće li se čekati rezultati rada zajedničke komisije prije nastavka procesa kanonizacije Stepinca, Nikolić je odgovorio kako papa nije ništa kazao, ali kako "misli da će čekati rezultate rada komisije jer zašto bi onda želio njezino formiranje".
Nikolić drži kako će se u dobroj atmosferi, što se počela osjećati između Katoličke i Srpske pravoslavne crkve, raspraviti i o Stepinčevoj ulozi u Drugom svjetskom ratu.
– Kršćanstvo je u svijetu ugroženo i mislim da u toj situaciji nema mjesta svađama – kazao je Nikolić i poželio da se dođe do suglasja i o posjetima čelnika Katoličke crkve srbijanskim gradovima te predstavnika SPC-a hrvatskim mjestima. Rekao je i kako Vatikan nema namjeru priznati neovisnost Kosova, što je pohvalio i ocijenio važnim u odnosima Srbije i Svete Stolice. Upravo zbog unapređenja bilateralnih odnosa Nikolić je odlikovao državnog tajnika kardinala Pietra Parolina.
Papa Franjo srbijanskom je predsjedniku, s kojim se zadržao u 35-minutnom razgovoru samo s dvoje prevoditelja, darovao medalju sa stablom masline koja ima dvije grane s praznim prostorom u sredini, kao da one žele zagrliti, za koju je kazao kako je znakom mira. Poklonio mu je i svoju encikliku o zaštiti stvorenoga i pritom ga pozvao da djeluje na očuvanju okoline. Nikolić je, pak, papi darovao kopiju Dušanova zakonika iz 14. stoljeća te golemu monografiju o svetištima na Kosovu. Kazao je kako prva kršćanska zdanja na Kosovu potječu iz 1198. i kako ih je u monografiji opisano 379, od kojih su mnoga uništena tijekom posljednjeg rata. Budući da, rekao je Nikolić, ima još onih na Kosovu koji bi palili kršćansku baštinu, zamolio je papu Franju da se Vatikan zauzme za očuvanje tih svetišta.
Izbjeglička kriza
U priopćenju Ureda za tisak Svete Stolice kaže se kako su razgovori bili srdačni i naznačili dobre odnose između Srbije i Svete Stolice. Govorilo se i o hodu Srbije prema punoj integraciji u EU te o važnosti dolaska do zajedničkog rješenja izbjegličke krize. U vatikanskom priopćenju nije spomenut razgovor o kanonizaciji Stepinca.
>> Papa želi Crkvu koja oprašta, a ne onu koja osuđuje
Četnik koji je bio među glavnima devedesetih gdje je na Balkanu poginulo/ranjeno skoro 350.000 ljudi, soli pamet po Vatikanu i rehabilitira četništvo 2015.