Kineski predsjednik Xi Jinping, prvi put otkako je stupio na tu dužnosti, dolazi u službeni posjet Washingtonu. Iako gotovo nitko ne očekuje neke velike promjene u odnosima dviju zemalja, postoji niz otvorenih pitanja o kojima će dvojica lidera razgovarati.
Barack Obama zasigurno će otvoriti pitanje cybersigurnosti zato jer postoji otvorena sumnja da kineska vlada izravno sponzorira krađu iz američkih baza podataka, i to ponajprije kako bi od tih podataka profitiralo kinesko gospodarstvo. Iako Kina odbija službeno razgovarati o ovoj temi, Obama će je sigurno otvoriti.
Na dnevnom redu zasigurno će se naći i klimatska promjene, osobito u svjetlu činjenice da su upravo te dvije zemlje najveći globalni zagađivači. Upravo je ovo područje na kojem bi moglo doći do vrlo ozbiljne suradnje. U studenom prošle godine Obama i Xi zajednički su objavili da će intenzivno raditi na smanjenju emisije stakleničkih plinova, što je otvorilo mogućnost da na klimatskom summitu u Parizu dođe do konkretnog dogovora o ovoj temi.
Uz već klasičnu temu poštovanja ljudskih prava u Kini, koju SAD uvijek otvara u ovakvim prilikama, Obama i Xi razgovarat će i o nekim kriznim točkama u regiji, ponajprije u Sjevernoj Koreji, koja je najavila da bi 10. listopada ponovno mogla lansirati satelit. Peking se zbog ovakvih poteza sve više okreće protiv Pyongyanga, s kojim ima čvrste veze već više desetljeća. No ipak, od SAD-a očekuje da ponovno otvori politički dijaloga sa Sj. Korejom, dok SAD od Kine traži da ekonomskim pritiscima prisili režim u Pyongyangu da promijeni ponašanje.
>> Brodovi kineske mornarice prvi put primijećeni u Beringovu moru
Kojeg li obraza, svi znaju da NSA prisluskuje I krade informacije u cijelome svijetu ne samo Kini, I onda treba stvarno imati obraz od dzona od cipele za optuziti druge za "cyber" kriminal. Najveci kriminalac optuzuje onog manjeg od njega. Ovo je stvarno za umrijeti od smijeha.