Još uoči predsjedničkih izbora u Ukrajini, u trenucima kada je sve više postajalo jasno da će Petro Porošenko pobijediti na izborima, kod ulagača se vratilo povjerenje u ukrajinske državne obveznice. Njihova vrijednost je tijekom prva četiri mjeseca ove godine padala, no onda se početkom svibnja dogodio obrat. Obveznice, koje su do toga trenutka izgubile 3,6 posto svoje vrijednosti, u vrlo kratkom vremenu taj su gubitak nadoknadile i nastavile rasti za čak 7,4 posto. Izgledi da “kralj čokolade” stane na čelo države kao da su bili dovoljno jamstvo investitorima da će Ukrajina krenuti putem smirivanja sukoba i izgradnje nove političke stabilnosti koja će tu zemlju učiniti sposobnom da na vrijeme otplaćuje svoje dugove. No sve to može biti i varka.
Nakon izbora dogodila se još jedna naoko pozitivna stvar. Ali možda doista samo naoko! Ruski predsjednik Vladimir Putin objavio je kako će priznati rezultate predsjedničkih izbora u Ukrajini. Za one koji slušaju samo prve rečenice ili ne čitaju ono što je napisano (ili izgovoreno) sitnim slovima, Putinovo prihvaćanje izbornih rezultata pretvara se u vijest koja sve mijenja. No treba znati da je Vladimir Putin sav u sitnim slovima i zakulisnim igricama.
On doista jest rekao da priznaje rezultate i da će surađivati s novom vlasti, ali... Rekao je i to da je Ukrajina zemlja u kojoj plamti otvoreni građanski rat koji je uzeo maha, a naglasio je i to da nove ukrajinske vlasti moraju mijenjati ustav i to potvrditi referendumom zato što je po starom ustavu, koji je još na snazi, Viktor Janukovič još uvijek predsjednik. On govori o “novim strukturama vlasti”, što je vjerojatno uvijeni zahtjev za hitnu smjenu cijele kijevske vlade i premijera Jacenjuka. On je vlastima u Kijevu također poručio da odmah suspendira sve vojne operacije na istoku i jugu zemlje, odnosno u područjima Donjecka i Luganska. “Čelični” šef diplomacije Sergej Lavrov još je naglasio da bi bilo kakve ukrajinske vojne operacije na istoku zemlje mogle biti “kolosalna greška” te je dodao da je Moskva potpuno otvorena za pregovore s Ukrajinom, ali bez ikakvog uplitanja Europske unije i Sjedinjenih Država.
Treba još imati na umu i činjenicu da Moskva i isključivo Moskva ima u rukama instrumente s pomoću kojih može Ukrajinu baciti na koljena u roku od odmah. Riječ je o zamašnim dugovima Kijeva Rusiji. Za neke se zna koliko su teški, no Moskva nekim dugovima može vrlo lako manipulirati. Iako je ruski Gazprom nedavno objavio da mu Ukrajina duguje oko 3,5 milijardi dolara za isporučeni plin, nikako ne može biti posve sigurno da se ta svota neće promijeniti u trenutku kada Putinu zatreba poluga za pritisak na Kijev. Uz to što se zapravo ne zna koliko Kijev doista duguje Gazpromu, ne zna se ni konačna cijena plina koju bi Ukrajina trebala plaćati kako Rusija ne bi prekinula isporuku plina. Nepoznanica su i rokovi otplate duga, pa Moskva vrlo lako može proglasiti da su rokovi zapravo već davno prošli.
S druge strane ove nevjerojatne lukave mašinerije stoji Petro Porošenko koji je već kazao da će u Moskvu krenuti tek nakon konzultacija s EU i SAD-om. On nikako ne misli da je ono što se događa u Ukrajini građanski rat, već vješto prikrivena ruska agresija. Moskvi poručuje da neće imati nimalo milosti prema naoružanoj paravojsci, ali i to da im neće uspjeti da istok Ukrajine pretvore u Somaliju. Poručio je i to da Jacenjuk ostaje premijer i da on nema planova mijenjati sadašnju vladu. I još dodaje da ne priznaje aneksiju Krima.
Kad se sve ovo stavi na kup, gotovo da na prvi pogled postaje jasno da će Ukrajina ostati u problemu, a da će se Rusija i nadalje truditi da u vlastitim rukama drži sve konce ove već pomalo tragične političke krize. Putin pak, poput vještica koje Shakespeareovu Macbethu proriču političku sudbinu, govori u dvosmislicama koje itekako imaju skriveno značenje. Onaj koji ih jednoznačno shvati mogao bi nadrapati – poput Macbetha.
gospodinu presjedniku Porošenku prestoja jednino da ode na istok i da podjeli svima cokoladu a tako i putinu !