Gotovo desetljeće od začetka ideje, nezamislive u civiliziranom svijetu, Viši sud u Beogradu danas će izreći konačnu odluku o zahtjevu za rehabilitaciju komandanta Kraljevske vojske u otadžbini, generala Dragoljuba Draže Mihailovića. Zahtjev za rehabilitaciju Mihailovića, naime, još 2006. godine podnijeli su njegov unuk Vojislav Mihailović, profesori beogradskog Pravnog fakulteta Smilja Avramov i Kosta Čavoški, Srpski liberalni savjet i Udruženje Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVO). Obitelj i sljedba traže poništenje presude od 15. srpnja 1946. godine kojom je Mihailović osuđen na smrt zbog kolaboracije s nacističkim okupatorima i kojom su mu oduzeta sva građanska prava.
Mučen 72 sata
Prethodno su, na ročištu održanom u beogradskoj Palači pravde u utorak, iznesene završne riječi, u nazočnosti impresivne galerije likova, poput prijestolonasljednika Aleksandra Karađorđevića, Vojislava Šešelja, kao i pojedinih disidenata iz vremena komunizma. Glasno odobravajući, pozorno su slušali izlaganje odvjetnika Olivera Antića, koji je, zanimljivo, i savjetnik srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića.
– Dokumenti o izvršenju smrtne kaznene ne postoje, a kada se uzme u obzir da nema ni originala presude, strogo pravno gledano, radi se o ubojstvu. Nakon zarobljavanja, okrutno je mučen 72 sata u zgradi Ozne, a sudski postupak nije bio u skladu s elementarnim pravnim pravilima civiliziranih država – napomenuo je Antić, poznat i po izjavi da bi na lanjskoj vojnoj paradi u čast 70. obljetnice oslobođenja Beograda trebalo biti mjesta i za četnička obilježja.
Tijekom postupka, podsjetio je da su Mihailoviću najveća odlikovanja dali predsjednici Francuske i SAD-a, Charles de Gaulle i Harry Truman, kao i da su o njegovu rodoljublju govorila još dvojica američkih predsjednika, Dwight Eisenhower i Ronald Reagan. "I četnici su sudjelovali u pobjedi nad fašizmom", ustvrdio je Antić pozivajući se na izvješće nekadašnjeg šefa američke obavještajne službe da su "Dražini gerilci onemogućili opskrbu Rommelovih trupa, koji zbog toga nije osvojio Aleksandriju, što je imalo ogroman utjecaj na daljnji tijek Drugog svjetskog rata".
"Narod već odlučio"
Ni za lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja nema dvojbi u vezi s odlukom o Dražinoj rehabilitaciji. "Ne bi bilo u ovoj zemlji ni tragova pravde, ni prava, ni morala ako bi sud drugačije odlučio. To je u narodu postignuto prije više desetljeća, to je učinila znanost odavno, kao i narodna skupština zakonom o izjednačavanju pripadnika ravnogorskog i partizanskog pokreta", zagrmio je samoproglašeni četnički vojvoda, između dva verbalna okršaja s predstavnicom nevladine udruge "Žene u crnom" Stašom Zajović, jednom od protivnica rehabilitacije Mihailovića. Nakon lavine uvreda koje je sasuo na račun njezina izgleda, izjavila je da takav odnos pokazuje "koliko je opasna i sama pomisao na rehabilitaciju" Draže Mihailovića.
>>Dok RH zaboravlja ratne heroje, Srbija amnestira i četnike iz II. svjetskog rata
>>Predsjednik Josipović: Draža Mihailović je ratni zločinac
Neka mi sad netko kaže da su bili "zavedeni" dok su ubijali po Hrvatskoj. I još bi im ja trebao vjerovati kao narodu?