Narodna skupština Republike Srpske donijela je odluku po kojoj će u listopadu ove godine na području tog bosanskohercegovačkog entiteta biti održan referendum o statusu državnog suda i tužiteljstva.
Odluka je donesena na inicijativu predsjednika RS-a Milorada Dodika, koji već godinama tvrdi da se Sud i Tužiteljstvo BiH koriste isključivo za “sotoniziranje Srba”. Dodik tvrdi da je državno pravosuđe u BiH pod utjecajem bošnjačke politike i njima sklonih zapadnih vlada te da gotovo isključivo procesuiraju srpske optuženike za ratne zločine. Kap koja je, navodno, prelila čašu i „natjerala“ rukovodstvo RS-a da posegne za raspisivanjem referenduma nedavni je angažman pravosudnih institucija BiH na oslobađanju bošnjačkog ratnog zapovjednika iz Srebrenice Nasera Orića iz pritvora u Švicarskoj.
Američko veleposlanstvo i Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH oštro su osudili odluku o raspisivanju referenduma ocjenjujući je protudaytonskom i najavljujući primjerenu reakciju. Očito je da međunarodna zajednica gubi strpljenje s Dodikom. Protiv referenduma su i bošnjački političari u Sarajevu koji traže jasne sankcije za Dodika, kao i oporba u RS-u, jer tvrdi da je u pitanju nova Dodikova politička avantura čiji rezultat može biti poguban upravo za RS.
No, čak ako se referendum i održi, u što mnogi sumnjaju, pitanje je hoće li on izazvati ikakve konkretne posljedice za Sud i Tužiteljstvo BiH. U medijskim reakcijama u BiH dominira stav da Dodik ovim potezom želi skrenuti pozornost javnosti s teške ekonomske i socijalne situacije u RS-u te ojačati poziciju u srpskom biračkom tijelu
>> 'Ja ženim sina u subotu. Ja sam politička gromada, a ne vi'
Svakoj kradji dodje kraj jer nema te vrece bez dna. Sada se u svim banana tvorevinama "grebe po dnu posude" koja je prazna jer su je lopovi ispraznili ali im jos nije jasno da vise nema sto za ukrasti.