Tužiteljstvo u Grossetu još nije podignulo nikakvu optužnicu protiv Francesca Schettina, kapetana broda Concordije koji je 13. siječnja udario u hrid pokraj otoka Giglija u Tirenskom moru i izazvao smrt 34 osobe. Zamjenik javnog tužitelja Grosseta Stefano Pizza zatražio je od okružnog suda u Firenci da poništi odluku istražne sutkinje Valerije Montesarchio koja je odobrila Schettinu da početak procesa čeka u kućnom pritvoru, a ne u zatvoru.
No, sud u Firenci odbio je žalbu tužiteljstva na odluku sutkinje za preliminarnu istragu Valerije Montesarchio koja je pustila zapovjednika broda Concordia Francesca Schettina iz zatvora u kućni pritvor. Schettino ostaje, dakle, u kućnom pritvoru do procesa.
Tužitelj Stefano Pizza na trosatnom ročištu u Firenci objasnio je za što bi zapovjednik Concordije mogao odgovarati, odnosno biti optužen nakon okončanja istrage koja će još potrajati. O sadržaju, primjerice, crne kutije s Concordije znat će se tek 6. ožujka.
Dakle, koje su moguće pretpostavke za optužbu Schettina? Schettino bi mogao biti optužen za masovno ubojstvo iz nehaja, brodolom i napuštanje broda. Najviša predviđena kazna za masovno ubojstvo iz nehaja jest 15 godina zatvora. Najviša je kazna za izazivanja brodoloma 10 godina zatvora. Kazna za napuštanje broda na kojem su još bili putnici osam je godina po putniku "zaboravljenom“ na brodu. Tužiteljstvo u Grossetu drži da je Schettino napustio brod dok je na njemu još bilo oko 300 putnika i članova posade od ukupno 4234 osobe na Concordiji. Kada bi se, što nije predviđeno u talijanskom zakonodavstvu, zbrojile sve godine zatvora za eventualne optužbe, onda bi Schettino u zatvoru trebao odležati 2697 godina, kako je to izračunao list Messaggero.
Njegov odvjetnik Bruno Leporatti smatra da bi Schettino trebao proces čekati na slobodi. Sud u Firenci o žalbi tužiteljstva u Grossetu na odluku istražne sutkinje, koja je Schettinu odobrila izlazak iz pritvora, vjerojatno će se izjasniti 9. veljače.