PREDSTAVLJAJU 90% ZAPOSLENIH

Sindikati traže da se odustane od prodaje HEP-a: 'Onaj tko misli da vrijedi 19 milijardi kuna u teškoj je zabludi'

HEP
Foto: Grgur Žučko/pixsell
1/4
18.01.2017.
u 14:53

U vladajućoj koaliciji zasad nema ujednačenih stajališta, kao ni službene odluke Vlade o prodaji dionica HEP-a, a sam politički stav nije dovoljan da se krene u taj proces.

 Pet sindikata, koji okupljaju 90 posto zaposlenih u HEP-u, zatražilo je u srijedu da Vlada odmah odustane od daljnjih aktivnosti na privatizaciji HEP-a jer je interes građana da HEP ostane u stopostotnom vlasništvu Hrvatske.

"Nadamo se da je to pucanj u prazno i da će se od te priče odustati jer ona je i teoretski neizvediva", rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskog elektrogospodarskog sindikata Dubravko Čorak.

"Inicijalna javna ponuda (IPO) je strateška odluka kompanije kao model dokapitalizacije slabo kapitalizirane tvrtke, a HEP je danas izuzetno dobro kapitaliziran i u zadnje tri godine ostvaruje veliku neto financijsku dobit, potrebnu za realizaciju svih svojih investicija i širenje u regiji", kazao je Čorak.

HEP u zadnjih sedam godina u prosjeku ostvaruje neto dobit od preko milijardu kuna, dok je Ina gubitaš koji je u 2013. ostvario gubitak od 1,5 milijarde kuna, u 2014. od 1,9  milijarde, a u 2015. gubitak od 1,4 milijarde kuna.

"Naš interes i interes građana je da HEP ostane u stopostotnom vlasništvu Hrvatske, jer nitko mi ne može objasniti zašto je bolje biti vlasnik 75 posto plus 1 dionicu nego svih 100 posto", poručio je Čorak.

Dionice HEP-a može kupiti i MOL

Osim toga, prešućuje se da IPO mora biti raspisan kao međunarodni natječaj jer je Hrvatska članica EU-a, pa se može javiti bilo koja velika energetska kompanija, uključujući i MOL, i kupiti dionice HEP-a, upozorava Čorak.

U vladajućoj koaliciji zasad nema ujednačenih stajališta, kao ni službene odluke Vlade o prodaji dionica HEP-a, a sam politički stav nije dovoljan da se krene u taj proces.

"Tu je velika politička borba za plijen koji se zove HEP, odnosno pitanje tko će od političkih moćnika, da ih ne zovemo uhljeba, preuzeti HEP. Jesu li to kadrovi HDZ-a ili Mosta, to je ključno pitanje i dok se to ne riješi neće biti nikakve odluke o IPO-u", kaže Čorak.

Sindikalci upozoravaju da za privatizaciju HEP-a postoji niz prepreka - za promjenu vlasničke strukture treba donijeti zakon o privatizaciji HEP-a i utvrditi kolika je vrijednost kompanije.

"Danas nemamo podatak o vrijednosti HEP-a - onaj tko barata s brojkom od 19 milijardi kuna, što je temeljni kapital upisan na memorandum HEP-a, u teškoj je zabludi. Od financijskih iznosa vrijednost HEP-a puno je veća za građane, a pogotovo energetsku neovisnost Hrvatske", ističe Čorak.

Nije poznato ni što bi se trebalo privatizirati u HEP-u, odnosno što bi bilo 25 posto portfelja za privatizaciju. To svakako, kaže Čorak, nisu prijenos i distribucija električne energije, jer se tu ne radi o tržišnoj već o reguliranoj djelatnosti, a predmetnom privatizacije ne mogu biti ni hidroelektrane jer nisu u vlasništvu HEP-a.

Obveznice su prepreka za privatizaciju

"Pored toga, veliku prepreku za privatizaciju predstavlja HEP-ovih 550 milijuna dolara obveznica, koje su kupljene pod uvjetom da HEP neće mijenjati vlasničku strukturu i da će ostati vertikalno integrirana kompanija. U slučaju narušavanja tih uvjeti, strani investitori mogu jednokratno taj iznos dostaviti na naplatu HEP-u i onda je priča s HEP-om, IPO-om i Inom završena, jer HEP jednostavno više neće moći funkcionirati", upozorio je Čorak.

Jednu od mogućnosti za stjecanje sredstava za kupnju dionica Ine Čorak vidi u tome da Vlada nađe načina za naplatu vlasništva HEP-a u Srbiji i Republici Srpskoj.

Predsjednik Strukovnog sindikata radnika HEP-a TEHNOS Denis Geto ustvrdio je da bi se Vlada, umjesto privatizacijom HEP-a, trebala pozabaviti ispravljanjem niza nepravilnosti u HEP-u koje je sama uzrokovala. To se odnosi na donošenje energetske strategije, ukidanje uredbe o obvezi otkupa zelene energije, zbog čega će HEP u 2017. ostati bez milijardu kuna, i izmjene Zakona o vodama, kako bi se hidroelektrane vratile u HEP-ovo vlasništvo.

Ako Vlada ustraje na provedbi privatizacije, sindikati u HEP-u najavljuju da će joj se odlučno oduprijeti pa je u tom slučaju sve moguće - od prosvjeda do štrajkova. No, najavama nekih sindikata da su moguća i isključivanja struje, usprotivila se predsjednica Nezavisnog sindikata radnika HEP-a Sonja Mikulić rekavši kako to nije moguće te da građane ne treba time plašiti.

>> IPO HEP-a do kraja godine, vraćanje Ine za dvije

Komentara 2

Avatar nekakav
nekakav
07:34 19.01.2017.

eto, sindikati u konzumu, koji okupljaju 90% zaposlenih traže od todorića da ne propadne, jer je interes građana-zaposlenika u konzumu, da konzum i dalje ostane moćan trgovački lanac, kroz kojeg će hrvatski proizvođači moći plasirati svoje, domaće proizvode. interes građana,, gradi koji skh sindikalci iz hep-a, e da struja bude što jeftinija. vi, kao monopolisti (zaboravite konkurenicju tipa rwe, nisu vam ni do koljena), definirate cijenu, mašete nam sad tu sa milijardu kuna godišnjeg profita?! pa jel javno poduzeće monopolist, u 100% vlasništvu države treba uopće imati dobit, profit?! taj profit je novac uzet građanima, to je milijarda kuna poreza u biti. imate ogromne plaće, beneficije, božićnice, uskrsnice, 13.tu plaću... jasno je vama da je to uskoro prošlost. i da, čim prije prodati dio hep-a, jer novi suvlasnik neće davati tolke plaće za malo rada. pa vi kad idete mijenjati jedna drveni stup pošaljete ekipu od 7 ljudi, tri kamiončića, i cijeli dan se igrate. privatnik to odradi sa 3 čovjeka i jednim kamionom za 3 sata. naravno, za 4 puta manji novac nego vaša 'usluga'. hep je državno poduzeće, ali država iz njega mora polako izlaziti. a ove bajke o vraćanu hidroelektrana u vlasništvo hep-a me baš nasmijavaju. jel znate da je ama baš svaka hidroelektrana u hrvatskoj građena za dvije namjene, proizvodnju el. energije i navodnjavanje? ajd vi pokušajte od npr. he na dravi dobiti vodu na navodnjavanje... nema šanse. neće vam dati. monopolisti, što drugo. sindikati? svašta, zašto bi radnik mogao utjecati na odluku i namjere vlasnika firme? radnik radi za plaću, a o poslovanju firme se treba brinuti uprava koju postavlja vlasnik. i točka. plaća je nešto o čemu se pregovara, radnik je ne mora prihvatiti, ali onda ni ne može raditi u hep-u. štrajka? mogu vani.

EI
eightball
19:30 18.01.2017.

Grdo je, ne bi mi mijenjali vlasnike, jer ak ode 1/4, pa jos 1/4, to je vec pola, a kad netko ima pola, taj ce trazit i vecu efikasnost i zaradu, pa bi i prosjecna placa od 10,400kn mogla malo pasti. Odvratno. Hrvatske vode, Šume, HEP...to je nacionalno bogatstvo,a oni su ga podredili sebi i svojim potrebama. S faksa u Vodovod(normalno, ne moze to svatko) i bam-placa 9,000kn. Ili jos bolje kad iz tako neke firme proseru da moraju poskupjeti jer blabla. ..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije