Nakon gubitka grada Palmire, ISIL kontrolira više od 50% sirijskog teritorija. Četiri godine sirijska se vojska predsjednika Bashara Al-Assada (na fotografiji) gubi bori s teroristima, no polako gubi snagu i ne može više vratiti izgubljeni teritorij. Zbog toga analitičari vjeruju kako je povlačenje iz Palmire, a prije nje i izrazito strateški važnog grada Idliba, nova strategija koju provodi sirijski predsjednik Bashar Al-Assad.
S obzirom na to da je Sirija velika zemlja i njegova vojska u ovim trenucima ne može braniti cijeli teritorij zbog svakodnevnih velikih gubitaka u ljudstvu i naoružanju, režimska vojska utvrđuje svoje snage na oslobođenim teritorijima Alepa, Homsa, Damaska, sve do lučkog grada Latakije. Sirijski predsjednik Bashar Al-Assad svjestan je da više neće moći povratiti izgubljene teritorije unatoč vojnoj pomoći Irana i Hezbollaha te sada sve više razmišlja i priprema se za slučaj da dođe do podjele Sirije, što je sve izvjesnije.
S trenutačnom situacijom na terenu imao bi kompaktnu cjelinu teritorija koji bi bio povezan s istokom Libanona te bi mogao normalno funkcionirati. Najveći prilog toj teoriji jest to što sirijska vojska, dok gubi teritorije Palmire i Idliba uz pomoć Hezbollaha, u isto vrijeme oslobađa područje koji graniči s istokom Libanona, u kojem je pretežno šijitsko stanovništvo.
Ono što se tvrdilo pune četiri godine, da Sirija može opstati kao država, ali bez sadašnjeg predsjednika Bashar Al-Assada, još uvijek je moguće. Naime, ako SAD i Zapad ispune dugogodišnje obećanje da će naoružavati umjerenu sirijsku oporbu i osposobiti je da postane vojna sila koja bi mogla ratovati i s Basharom Al-Assadom i ISIL-om te ih poraziti, u tom slučaju Sirija će ostati država u cjelini. Jedno je sigurno, mnogo Sirijaca koji su do danas ostali neutralni jer se protive i režimu Bashar Al-Assadu i stvaranju islamske države, pridružili bi se umjerenoj oporbi i željeli da Sirija ostane država kakva je i bila.
Postoji još jedna, ali potpuno klimava mogućnost da Sirija ostane jedinstvena država. Mogući scenarij koji bi se mogao dogoditi jest da umjerena oporba uspije postići dogovor s režimom Bashara Al-Assada o podjeli vlasti i da ujedine svoje snage u borbi protiv Islamske države i njezinih boraca te dobiju međunarodnu podršku i zračnu potporu koalicije predvođene SAD-om.
>> ISIL-ova propaganda tvrdi da će džihadisti kroz najviše godinu dana imati nuklearno oružje
>> 'Islamskoj državi mjesečno se pridruži 1000 novih članova'
sve dok rusi imaju ratnu flotu na tartusu nemora basar asad brinuti za sebe