NOVA NADA

Usvojen nacrt sporazuma o klimatskim promjenama

Klima
Foto: Reuters
05.12.2015.
u 14:16

Ministri 195 zemalja trebali bi do sljedećeg petka dogovoriti konačni, globalno obvezujući sporazum

Visoki dužnosnici iz 195 zemalja prihvatili su danas na UN-ovoj konferenciji o klimi nacrt globalnog sporazuma o borbi protiv klimatskih promjena kao temeljnog dokumenta za ministre zaštite okoliša koji će sljedeći tjedan pokušati razriješiti stotine spornih točaka, javljaju agencije.

"Ovaj tekst odražava volju svih za postizanjem sporazuma. Nismo na kraju puta, glavna politička pitanja tek treba razriješiti i za to će nam trebati sva naša energija, pamet, sposobnost da vidimo daleko naprijed i volja za kompromisom", kazala je francuska izaslanica za pitanje klime Laurence Tubiana.

Dokument prihvaćen nakon tjedan dana rasprava između pregovarača broji 48 stranica i obiluje višestrukim opcijama kojima će se pozabaviti ministri do sljedećeg petka kako bi dogovorili konačni, globalno obvezujući sporazum.

U usvojenom nacrtu sporazuma iznesene su brojne opcije, od dugoročnih ciljeva za usporavanje klimatskih promjena uzrokovanih plinovima s učinkom staklenika do veće financijske potpore za zemlje u razvoju.

Mnoge zemlje smatraju da taj tekst, rezultat četverogodišnjih napora otkako je proces počeo 2011. u Durbanu, ima previše nerazriješenih pitanja.

"Ali, kao što je rekao Nelson Mandela, sve se čini nemoguće dok se ne ostvari", komentirao je Nozipho Mxakato-Diseko, južnoafrički predstavnik koji predsjeda skupinom zemalja u razvoju G77+Kina.

Globalni čelnici na skupu u Parizu pokušavaju dogovoriti smanjenje emisije štetnih plinova koji su glavni krivci za učinak staklenika i posljedično tome zagrijavanja planeta s katastrofalnim posljedicama poput otapanja ledenjaka, porasta razine mora, poplava, suša, ugrožavanja sigurnosti hrane i dostupnosti vode.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je uoči summita svjetske vođe da što prije donesu i počnu provoditi akcije za obuzdavanje globalnog zatopljenja na razinu manju od 2 stupnja Celzijevih u odnosu na temperaturu u predindustrijskom razdoblju, što je limit za koji stručnjaci kažu da može spriječiti najgore posljedice.

"Pariz mora biti odlučujuća prekretnica", kazao je tada Ban Ki-moon.

 Znanstvenici opetovano upozoravaju da se već s povećanjem temperature za 1 stupanj Celzijev posljedice zagrijavanja planeta već itekako osjećaju: suše, poplave, razorni cikloni i tornada te nestanak koraljnih grebena. No +2 stupnja Celzijeva posebno će se odraziti na razinu oceana i njihovo zakiseljavanje, tvrde znanstvenici i upozoravaju da je za brojne otočne države to pitanje opstanka.

Posljednji pokušaj da se postigne globalni sporazum, u danskoj prijestolnici 2009. godine, okončan je u rasulu i kaosu, kada su aktivisti razočarano ustvrdili da je propuštena velika prilika da Kopenhagen ostane u sjećanju kao "Hopenhagen".

>> Polovicu CO2 ispušta 10 posto najbogatijih stanovnika na Zemlji

Komentara 1

DU
Deleted user
10:00 06.12.2015.

Divno...još jedno mrtvo slovo na papiru, koje će najveći zagađivači (SAD i Kina) u potpunosti ignorirati, a na kraju će sve to plaćati 99 posto osiromašenog ostatka svijeta. Nakon svega, kako stvari stoje, zemlje u razvoju (koje su najveći zagađivači, a uglavnom su to dalekoistočne zemlje), odbit će sve i tražiti od razvijenih zemalja novac i tehnologiju kako bi se smanjila njihova šteta. Kina i SAD bi kao dva najveća gospodarstva u svijetu snositi najveće troškove i posljedice - a budući da imaju najviše bogataša, trebali bi i otvoriti kesu i već jednom prepustiti obnovljivoj i jeftinijoj energiji da uđe u širu proizvodnju. Naravno, od toga neće biti ništa, jer tako neće moći preko noći zarađivati masnu lovu...i opet sve ispočetka i ti mali čovječe se truj i plaćaj njihovu pohlepu svojim zdravljem i s ono malo novca što ti ostane!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije