Državni udari nisu novost u Turskoj, a vojska se već nekoliko puta umiješala i svrgnula državne vođe.
Tako se 1960. godine dogodio prvi državni udar kada je vojska uhitila članove vladajuće Demokratske stranke kojima se kasnije sudilo. Svrgnuti premijer Adnan Menderes je 1961. godine obješen zajedno s ministrom vanjskih poslova i ministrom financija.
Konzervativni premijer Suleyman Demirel primoran je podnijeti ostavku 1971. godine. Vojska je uvela izvanredno stanje te je postavila "tehnokratsku vladu", piše Guardian.
Vojska je intervenirala i 1980. godine zbog nasilja među studentima. Ljevičar i desničari svojim su sukobima doveli državu na rub građanskog rata nakon čega je vojska uzela stvar u svoje ruke.
Kenan Evren, vođa hunte, postavio se na mjesto predsjednika te je napisao ustav koji vojsci jamči snagu.
Uz obrazloženje da zemlju vodi prema vjerskom upravljanju, vojska je 1997. godine prisilila islamsku koaliciju na ostavku. Na čelu koalicije bio je Necmettin Erbakan, a vojska nije preuzela vlast već je dopustila sekularnim političarima da formiraju novu vladu.
Urla se protiv vojske i brani se demokracija, a Asada se htjelo rusiti nelegalno i ustanici su predstavljali volju naroda. Licemjeri.