DRUGA EPIZODA POV: INFLUENCERI

VIDEO Tena Sakar Vukić progovorila o borbi s bipolarnim poremećajem: Trebamo njegovati tradiciju, ali ne pod svaku cijenu

Foto: Laura Hana Uremović
1/4
24.12.2024.
u 11:17

Možete potražiti pomoć za sebe ili za blisku osobu na više mjesta u Hrvatskoj: U sklopu KBC Zagreb djeluje CENTAR ZA KRIZNA STANJA I PREVENCIJU SUICIDA gdje se može doći bez najave i uputnice između 8 i 20 sati ili nazvati telefonom 01 2376 470 od 0 do 24 sata

Nakon tragedije koja se dogodila prošlog petka u OŠ Prečko, kada je u napadu 19-godišnjaka jedno dijete preminulo, a ozlijeđeno je troje djece i učiteljica, više je no ikad važno progovarati o mentalnom zdravlju. Za drugu epizodu POV: Influenceri stoga nije bilo bolje gošće od Tene Sakar Vukić, zagrebačke glumice i kreatorice digitalnog sadržaja koja već godinama progovara o bipolarnom poremećaju s kojim se bori, a zbog čega je lani bila nominirana i za Večernjakovu ružu. U drugoj epizodi progovorila je o teškoćama koje je iskusila i kako se iznad njih uzdigla, zbog čega danas broji gotovo pet godina bez hospitalizacija. Kao majka dvoje djece, Tena je odmah na početku napomenula - zaštitari u školama su potrebni, a sigurnost djece mora postati apsolutni prioritet. 

- Dosad uopće nije bila prioritet, kao ni mentalno zdravlje naše djece koja su naša budućnost. Ja ne vidim da je osnovan nekakav institut za mentalno zdravlje. Nema važnije stvari, već se prije četiri godine u tom smjeru razmišljati jer je Covid bila dobra prilika da barem se nešto pokrene na državnoj razini. Ja to vidim jedino na gradskoj razini, u obliku Centra za mentalno zdravlje mladih koje se otvorilo. Gradu svaka čast što je zaposlio osam psihologa i stvorio mjesto koje nije kao institucija. Predivno je uređeno, mladi do 29. godine mogu doći bez uputnice, imaju i testiranje na spolne bolesti... Taj primjer bi trebao slijediti svaki veći grad u Hrvatskoj. To mora biti prioritet. Pričala sam s jednim psihoterapeutom i on sam kaže da je sklapanje ugovora s privatnicima jedino rješenje tog problema trenutno - kaže Tena. 

- Ja jako puno učim od mlađih od sebe. Mlade i maloljetne bih pitala što misle. Svatko neka sada odvrti kotačić unazad jer smo jako fulali. Pa i ja puno radim najbolje što mogu, ali sam sigurno i ja fulala i privatno i poslovno. Sigurno nisam savršena majka - kaže Tena. Prisjetila se i jedne scene koju je doživjela u školi svoje djece.

- Bila je informacija u našoj školi da jedan učenik ima nož i bokser. Ja nisam svjedočila toj informaciji, ali sam rekla to vodstvu škole, na što su oni tu cijelu situaciju prebacili policiji i svalili na mene. Pa i da ta informacija nije točna, ako je došla od petero djece, pa idi provjeri što se događa. Svi bi oprali ruke. Ljudi na čelnim pozicijama nemaju hrabrosti raditi ispravno. Tu smo zbog korupcije, nepotizma i transgeneracijskih nasljeđa koje se vuku jer je ''sramota''. Kakva sramota?! Trebamo njegovati tradiciju i obiteljske vrijednosti, ali ne pod svaku cijenu - objašnjava. 

Tena se u epizodi POV: Influenceri prisjetila sebe u mlađim danima, kada na njen život još nije bio stavljen ''pečat'' F dijagnoza - bipolarnog afektivnog poremećaja, akutnih reakcija na stres, graničnog poremećaja ličnosti, poremećaja u prehrani... 

- Taman sam napunila 21. kada mi je dijagnosticiran bipolarni poremećaj, ali su mi problemi krenuli s 19 godina. Ali prije toga nisam za sebe nikad osjetila da nije nešto u redu, imala sam jedino neke eskapade i buntovne faze, ali to ne bih odvojila od nekog adolescentnog ponašanja. Sjećam se jedino kada mi je jedan dečko uništio Martensice da sam mu šuškavac razrezala skalpelom, to je bio neki veći čin i problem, to je bilo impulzivno. Možda je to trebao biti neki okidač da me se negdje odvede za svaki slučaj. Iako, ja se nikad nisam gubila niti čula glasove, nisam nikad pomišljala na samoubojstvo - objašnjava.  

- Oduvijek sam se bavila sportom i htjela biti najbolja u svemu. Uvijek me ta crta ličnosti pratila. Na fakultetu, kada sam upisala PMF, sam osjetila probleme s fokusom, a prve probleme sam osjetila s 19, tad je bilo koma. Meni je okidač psihoze gdje sam promijenila stanje svijesti bila marihuana. To je bilo kao da se utapaš u samu sebe i to je bio znak da to nije za mene - ispričala je.

Foto: Laura Hana Uremović

Ta scena o kojoj je Tena pričala dogodila se kada je bila s prijateljima u Bečkom novom mjestu, a i nakon što je droga prestala djelovati, njena psihoza se nastavila, o čemu često i sama progovara na društvenim mrežama. 

- Ja sam došla doma i počela objašnjavati ljudima kako postoje paralelni svjetovi, kako mi komuniciramo telepatijom, ali ako ja to nekom otkrijem, mene će ubiti... Na to je meni liječnica dala tablete jer je zaključila da ja nisam opasna po društvo jer stvarno nisam, bila sam opasna za sebe. Već sam idući dan došla puno smirenija i ta procjena je bila odlična, ali da je mogla biti kriva, mogla je biti - objasnila je.

Iza sebe ima 10 hospitalizacija u više psihijatrijskih bolnica u Hrvatskoj, ali i 5 godina u remisiji. Dok je njena obitelj cijelo vrijeme bila uz nju, kaže da traume i za njih zasigurno ostaju.

- Meni se moje hospitalizacije čine mačji kašalj naspram ovoga što se dogodilo, to je malo dijete koje je stradalo. Trudim se stvarati sadržaj koji može pomoći ljudima koji imaju slične probleme i da ne osjećaju sramotu, već hrabrost tražiti pomoć. Sustav ne smije zakazivati, ako sam ja mogla reći sve one najgore stvari o sebi, onda sigurno postoje i stručnjaci koji mogu unaprijediti sustav - emotivna je bila Tena u emisiji. 

- Ne treba se dići hajku na psihijatre, ali njihova odgovornost je velika, kao i odgovornost sustava. Sustavi su bolje funkcionirali prije 10 godina nego sada. Nema stručnjaka, a potrebe su sve veće. Ja u jednom konkretnom slučaju nisam bila dobro i trebala sam razgovor, a kako nije bilo moje liječnice, meni su rekli ''da ne dolazim jer im je tamo samo specijalizant''. Međutim, nije samo taj čovjek kriv niti bolnica, to je više desetljeća zanemarivanja psihičkog zdravlja - kaže Tena. 

- Strašno mi je znati što danas imamo toliko depresivne djece koja razmišlja o samoubojstvu, ali ne smijemo na to staviti tabu. Imamo udrugu Životna linija koja jako puno radi na prevenciji suicida, ali i to moramo spustiti na niže grane. Koliko god djecu moramo štititi, toliko moramo s njima biti transparentni. Kao prvo, neće se osjećati sami, senzibilizirat ćemo sebe i na druge, ali i na same sebe. Time će i sami sebi moći reći da imaju ponašanja koja su štetna, ali to ne znači da ne vrijede i da bi si trebali prestati postojati. Moj psihoterapeut i mene uči da zavolim dijelove sebe koje ne volim i koji su mi teško probavljivi - dodaje. 

>> Cijelu emisiju možete pogledati na YouTube kanalu Večernjeg lista

Možete potražiti pomoć za sebe ili za blisku osobu na više mjesta u Hrvatskoj. U sklopu KBC Zagreb djeluje CENTAR ZA KRIZNA STANJA I PREVENCIJU SUICIDA gdje se može doći bez najave i uputnice između 8 i 20 sati ili nazvati telefonom 01 2376 470 od 0 do 24 sata

Komentara 6

Avatar Razbibriga
Razbibriga
12:42 24.12.2024.

Trebamo njegovati tradiciju i obiteljske vrijednosti, ali ne pod svaku cijenu ......A tko si ti da mi to tvrdiš? Tko? Zato kaj se obitelji raspadaju najviše pate djeca i imaš onda hrpu dijagnoza i svačega u društvu....ovakvim samoprozvanim influencerima ii guruima bi trebalo reći gdje im je mjesto.

ŠS
Štap sa glavom
11:48 24.12.2024.

Mi starije generacije imali smo manje novaca i morali smo se baviti svojom djecom, voditi ih u šetnje, igrati se s njima. Danas kada se ima više novca roditelji se bave djecom toliko da ih odvoze i dovoze sa aktivnosti, nekada i po dvije dnevno. Djecu odgajaju kojekakve grupe i udruge a roditelji nastoje što više otkloniti odgoj od sebe. Nisu svi roditelji direktori velikih firmi da nemaju vremena za djecu.

Avatar Sarmagedon
Sarmagedon
12:35 24.12.2024.

Danas nisi cool u drustvu ako nemas neku dijagnozu , ako nisi LGBt ako ...pomodarstvo , stvarno bolesnih je uvijek bilo ali ne da svaka druga osoba mora biti s nekom dijagnozom

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije