Likovni umjetnici imaju drugačiju strukturu mozga od ostalih ljudi, pokazalo je istraživanje znanstvenika belgijskog sveučilišta, prenosi BBC. Naime, snimke mozgova pokazale su da likovni umjetnici imaju razvijenije strukture u dijelovima mozga koji nadziru fine motoričke sposobnosti i proceduralno pamćenje.
Istraživanje objavljeno u NeuroImageu pokazuje da umjetnički talent može biti urođen, ali i da vježbanje i odgoj igraju ključnu ulogu u razvijanju sposobnosti. Glavna autorica dr. Rebecca Chamberlain sa sveučilišta KU Leuven kaže da je htjela otkriti kako umjetnici vide svijet drugačije. Istraživači su zavirli u mozgove 21 studenta likovnih umjetnosti te ih usporedili s 23 neumjetnika koristeći metodu skeniranja vokselska morfometrija (VBM). Snimke su pokazale da umjetnici imaju znatno više sive tvari dijelu mozga prekuneus u parijetalnom režnju.
- Taj dio tiče se niza funkcija, ali potencijalno stvari koje se mogu povezati s kreativnošću, poput vizualnog predočavanja - mogućnosti manipuliranja slikama u vašem mozgu, njihovog kombiniranja i dekonstruiranja - kaže dr. Chamberlain.
Sudionici su također ispunjavali crtačke zadatke, a znanstvenici su tražili povezanost između njihovih crteža i količine sive i bijele tvari. Bolji crtači su imali veću količinu sive i bijele tvari u malom mozgu, kao i u suplementarnom motoričkom području. Oba dijela mozga kontroliraju fine motoričke sposobnosti i obavljanje rutinskih radnji.
>> Otkriveno zašto je pas najbolji čovjekov prijatelj već 30.000 godina
>> Nijemci rade na automobilu kojim će upravljati mozak
Sada kuzim zasto su Pikasine slike sve neke kao da su to mala djeca sarala.