Vulkansko područje na jugu Italije opasno je blizu mogućnosti da eruptira, upozoravaju stručnjaci.
Naime, znanstvenici vjeruju kako je magma vulkanskog područja Campi Flegrei, u blizini Napulja, uglavnom ispod površine mora, dosegla kritičnu razinu, piše Nature Communications.
Ta razina naziva se 'kritično otplinjavanje pritiskom', a karakteriziraju je nagla ispuštanja vode bogate plinovima, što bi moglo dovesti do pucanja stjenovite kore i erupcije vulkana.
Osam znanstvenika potvrdilo je kako se u tom području uočavaju znatne deformacije Zemljine kore kao i ubrzano zagrijavanje. Već ranih pedesetih prošloga stoljeća zabilježeni su neki od znakova buđenja Campija Flegreija, no ni tada nije bilo sigurno hoće li sva ova zbivanja kulminirati erupcijom.
Znanstvenici su istaknuli kako ovakvi događaji predstavljaju izazov za lokalne vlasti u zaštiti svojih stanovnika, na jednom od najgušće naseljenih područja ja svijetu.
Italija ima nekoliko aktivnih vulkana, a napuljska regija relativno je seizmički aktivna. Godine 79. erupcija Vezuva, vulkana koji se nalazi uz Napuljski zaljev, uništila je gradove Pompeje i Herculaneum.
Kaldera Campi Flegrei nastala je prije 39.000 godina u eksploziji koja je u zrak izbacila stotine kubičnih kilometara lave, stijena i krhotina.
To je bila najveća erupcija u Europi u zadnjih 200.000 godina, tvrde znanstvenici. Campi Flegrei zadnji je put eruptirao 1538., iako u znatno manjem opsegu.
>> Počeo se buditi jedan od najopasnijih supervulkana
Nibiru cini svoje