Ove metafore ne samo da odražavaju dinamiku moći unutar društva, već ilustriraju sustavne prepreke koje ženama otežavaju napredovanje i ravnotežu u profesionalnom životu. Stakleni strop označava nevidljive barijere koje žene moraju razbiti da bi napredovale na najviše pozicije, dok ljepljivi pod simbolizira stagnaciju koja ih veže u nižim pozicijama, usprkos njihovim kvalifikacijama i trudu.
Sistemske prepreke i napredovanje u karijeri
Istraživanje objavljeno u Harvard Business Review pokazuje da muškarci brže napreduju na poslovnim ljestvicama u svim industrijama, čak i kada su žene jednako kvalificirane. Ovo istraživanje ukazuje na postojanje sustavnih prepreka koje sporije usmjeravaju žene prema višim pozicijama. Uz to, prema podacima, žene su prisutne u velikom broju u visokoobrazovnim sektorima. U Europi čak 60 % visokoobrazovanih ljudi čine žene, no kada je riječ o menadžmentu i vodećim pozicijama, ta brojka je drastično niža. Naime, prema podacima Hrvatske udruge poslodavaca, žene čine tek 16% na upravljačkim pozicijama, dok su u nadzornim odborima zastupljene s 23 %.
Ovaj nerazmjer ukazuje na potrebu za promjenama u poslovnim praksama, kao i u društvenim strukturama koje oblikuju karijere. S obzirom na to, pokreće se niz inicijativa, a najnovija europska direktiva iz 2022. godine koja se odnosi na poboljšanje rodne ravnoteže u upravama i nadzornim odborima poduzeća na burzi. Ova direktiva zahtijeva da države članice do kraja 2025. godine osiguraju da najmanje 40 % neizvršnih direktorskih pozicija ili 33 % svih direktorskih pozicija budu popunjene osobama podzastupljenog spola.
Koliko su žene ravnopravne u Hrvatskoj?
Kako bismo ispitali stanje na terenu, pokrenuli smo društveno-odgovorni projekt “Žene koje mijenjaju Hrvatsku”. U velikom istraživanju sudjelovalo je 2.825 žena koje su dale svoj stav za razna društvena pitanja, uključujući i ravnopravnost spolova, rodne uloge, kao i podršku ženama na rukovodećim pozicijama. Većina žena se zalaže za bolju zastupljenost žena u rukovodećim pozicijama i smatra kako bi njihove različite perspektive doprinijele pozitivnim promjenama u organizacijama i zajednicama. Također, ispitanice su istaknule potrebu za kontinuiranim stručnim usavršavanjem. Dodatne edukativne prilike, poput radionica i mentorstva, prepoznate su kao ključne za unapređenje profesionalnog statusa žena. Među kompanijama, Philip Morris već godinama gradi pozitivan primjer prakse rodne ravnopravnosti kompanije, što potvrđuju i brojevi.
Pozitivan primjer
Žene u PMI čine preko 40 % rukovodećih funkcija, pri čemu 32% na najvišim upravljačkim pozicijama, dok je cilj osigurati da njihov udio na najvišim upravljačkim pozicijama dosegne 35 %. Philip Morris Zagreb već sada zapošljava oko 50 % žena na upravljačkim pozicijama, kao i u Upravi, što je izniman rezultat, pogotovo kada se uzme u obzir postotak u globalnom menadžmentu.
Kao lider u ovom području, PMI je uključena u prestižni Bloomberg Gender-Equality Index (GEI) već treću godinu zaredom. To odražava predanost tvrtke u promicanju jednakosti i inkluzije. Od 2019. godine, PMI posjeduje globalni EQUAL-SALARY certifikat, koji potvrđuje da su muškarci i žene u istoj kompaniji plaćeni jednako za isti posao.
Podrška zaposlenim roditeljima
PMZ posebnu pažnju posvećuje roditeljima putem platforme “Parents@PMI” koja omogućuje razmjenu iskustava i podrške zaposlenicima s roditeljskim odgovornostima. Ova inicijativa simbolizira širu kulturu razumijevanja i prilagodbe individualnim potrebama zaposlenika, što doprinosi povećanom zadovoljstvu i motivaciji.
– Za zaposlene roditelje osigurali smo dodatnu podršku te pokrenuli internu platformu “Parents@PMI” koja okuplja zainteresirane zaposlenike te se bavi temama roditeljstva, kako na lokalnom tako i globalnom nivou. Naša kultura temelji se na poštivanju i razumijevanju individualnih potreba zaposlenika, što doprinosi zadovoljstvu a i osobnoj motivaciji zaposlenika – objašnjava Marin Mlinarić.
Iako postoje pozitivni pomaci u borbi za rodnu ravnotežu na radnim mjestima, ženama je još uvijek potrebno mnogo toga kako bi se osigurala jednakost u svim aspektima društva. Kompanije poput Philip Morrisa predstavljaju dobar primjer kako se kroz politiku ravnopravnosti, fleksibilnost u radu i transparentnost može stvoriti povoljnije radno okruženje.
Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Philip Morris Zagreb.