Ideja im je katalogizirati biološku raznolikost prvenstveno sisavaca, a tome bi im trebali pomoći građani. Na taj način stručnjaci sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta znat će točno koje vrste žive oko nas, gdje se pojavljuju i koji aspekti okoliša utječu na njihovu pojavu i aktivnost. Dio je to europskog pilot projekta MammalNet, koji se, osim u Hrvatskoj, u prvoj fazi provodi i u Španjolskoj, Njemačkoj te Poljskoj, a jučer su ga na Agronomskom fakultetu predstavili njegovi voditelji – izv. prof. dr. sc. Nikica Šprem i Nera Fabijanić, mag. ing. agr. Simultano je projekt predstavljen u sve četiri zemlje, pa su jučer u svakoj aktivirali i internet stranice.
Znanstveni projekt o ekologiji i zdravlju divljih životinja vodit će konzorcij sastavljen od vodećih institucija o ekologiji i zdravlju divljih životinja tih zemalja, a građani će imati mogućnost da putem raznih aplikacija u njemu sudjeluju te time pomognu stručnjacima u prikupljaju podataka s terena.
Prikupljat će i podatke s foto-kamera, postavljenih u prirodi u cijeloj zemlji za nadziranje divljih životinja, a svatko može postati “osmatrač”, pomažući s fotografijama sa svoje foto-kamere. Može se i volontirati kao “tragač”, postavljanjem vlastite foto-kamere i učitavanjem fotografija s nje. Detalji o ovom znanstvenom projektu mogu se pronaći na internet stranici, a Može ih se pratiti i na Facebooku te Twitteru.