Ruski su dužnosnici objavili kako nije preporučljivo konzumirati alkohol nakon cijepljenja njihovim cjepivom Sputnik V i to gotovo dva mjeseca nakon što se cjepivo administrira. Jasno, iz poznatih razloga to je izazvalo veliko nezadovoljstvo među Rusima koji takav naputak smatraju i nerazumnim.
Izjava je to, prenosi Reuters, Ane Popove koja je čelnica organizacije za zaštitu potrošača. Rekla je kako se alkohol ne smije konzumirati dva tjedna prije dobivanja prve doze od dvije, koliko se administrira kod cjepiva Sputnik V. A onda se treba od alkohola suzdržati još 42 dana.
Period između dvaju doza je 21 dan, dakle, nakon druge doze treba se suzdržavati još 21 dan, i to je onda 42 dana, uz prethodna dva tjedna, to je 56. Dosta izazovno za Ruse, kao i druge narode sklonije dobroj kapljici. A dolaze i novogodišnji praznici. Popova je istaknula kako je to potrebno jer alkohol smanjuje sposobnost tijela da razvije imunitet protiv COVID-19 jer alkohol predstavlja napor za tijelo.
No, glavni tvorac cjepiva Sputnik V, Aleksander Ginsburg, ne slaže se temeljno s preporukom Popove, govoreći na svojem Twitteru kako jedna čaša šampanjca nikome neće škoditi. Ali rekao je i kako bi bilo mudro umanjiti konzumaciju alkohola na razuman nivo dok tijelo gradi imunitet, ali nije potrebno odreći ga se u cijelosti. Ipak je preporučljivo ostaviti se alkohola tri dana prije i poslije administracije dviju doza, a to je nešto uobičajeno za cijepljenje općenito. Rusi se, logično, bune jer – nitko ih nije na ovo upozorio prije cijepljenja. Što je istina, upitali smo našeg stalnog sugovornika, prof. dr. sc. Nenada Bana s ETH u Zurichu. On ne odbacuje kako je sve to možda dio Putinove kampanje da smanji ovisnost o alkoholu, kazu da je jako uspješan po tom pitanju i da se za vrijeme njegovog predjedavanja bitno smanjio alkoholizam i povećala prosječna životna dob u Rusiji
– Alkohol se općenito, za svaki tip cjepiva, ne preporučuje barem nekoliko dana nakon cijepljenja. Isto tako se ne preporučuje da osoba sudjeluje u sportskim aktivnostima koje bi mogle dovesti do velike izmorenosti, kao što je trčanje na duge pruge i slično jer takve aktivnosti imaju utjecaj na imuni odgovor. Povećana prokrvljenost mogla bi stimulirati imuni odgovor i prouzročiti jače nuspojave, a ako se osoba jako izmori, to bi moglo negativno djelovati na imuni odgovor.
Neobično mi je da bi itko rekao da se alkohol mora izbjegavati dulje vrijeme i prije i poslije cijepljenja kao što je spomenuto za rusko cjepivo jer se općenito smatra da je nekoliko tjedana dovoljno da se razvije imunitet tako da se ne očekuje da cijepljenje toliko jako utječe na fiziološke procese u tijelu da bi moglo utjecati na osjetljivost na alkohol nakon nekoliko tjedana.
Spomenuto je da su neki ljudi imali alergijsku reakciju nakon primanja druge doze Pfizerova cjepiva. Koliko sam pročitao, radilo se o reakciji koja nije opasna po život, i u oba slučaja radilo se o izuzetno osjetljivim osobama koje imaju povijest jakih alergijskih reakcija zbog kojih su uvijek sa sobom nosile injekciju adrenalina. Svako cjepivo može prouzročiti alergijsku reakciju pa po tome Pfizerovo cjepivo nije neobično.
Mislim da će se stopa zabilježenih alergijskih reakcija na osnovu početnih cijepljenja sada jako pažljivo evidentirati pa ćemo uskoro imati daleko bolju sliku o tome kako cjepivo djeluje na siru populaciju. Naime u fazi tri testiranja biraju se osobe za koje nema indikacije da bi mogle biti posebno alergične pa će početak pravog cijepljenja biti na neki način bolja indikacija o rasponu mogućih nuspojava na cijepljenje, objasnio nam je dr. Ban.
Imunolog Zlatko Trobonjača upozorava kako alkohol negativno djeluje na adenoviruse i lipidne čestice koji se koriste kao vektori za prijenos genetskog materijala SARS-CoV-2 virusa.
- Na koji način točno ne znam, no pretpostavljam da je odgovor u mogućoj interferenciji etilnog alkohola sa polimerima polietilen glikola (PEG) kojim su vektorake lipidne nanočestice iz vakcine obavijene da im se produži vijek u organizmu i da dovoljno vremena da se suoče sa stanicama imunosnog sustava. Inače, pegilacija je suvremeni postupak za primjenu lijekova ili drugih medicinskih proizvoda kojim se poboljšava njihove farmakološke karakteristike, odnosno učinke nakon primjene. Također znamo da PEG vrlo rijetko uzrokuje alergije, no može se dogoditi. Stoga, ove alergije koje su primjećene najvjerojatnije su rezultat neprimjerene imunosne reakcije na PEG. Za potvrdu ove mogućnosti moramo čekati objave Pfizera i Moderne kojom će nam detaljno objasniti o čemu se radi. Doduše, ove osobe koje su nakon vakcinacije doživjele alergijsku, anafilaktoidnu reakciju imale su otprije tešku alergiju, što vidimo po činjenici da su nosile adrenalin sa sobom, vrlo snažan lijek koji se koristi u najtežim oblicima anafilaksije praćene padom tlaka i gušenjem, kaže dr. Trobonjača..
VIDEO: Biste li se cijepili protiv koronavirusa? Provjerite što kažu građani.
Haha ha. I to baš Rusi koji su najveći pijanci 😁😄😝